„Teprve v průběhu prací jsme si uvědomili, že ve štítu bývala štuková hvězda. V projektu to nebylo, ale dodatečně jsme nechali podle dobových fotografií vyrobit dřevěnou šablonu. Na tyto práce se složili členové kongregace Hakafa z amerického Chicaga, která používá starou loštickou tóru,“ řekl Luděk Štipl ze společnosti Respekt a tolerance.

Spolek bude mít synagogu v nájmu od města. Podobně se stará také o synagogu v Úsově.

Současná etapa oprav si vyžádá 250 tisíc korun, přičemž dvě stě tisíc poskytl Nadační fond obětem holocaustu. Před nahozením nové fasády dělníci zazdili troje slepé dveře, které v přízemí i patrech vedly do dnes už neexistující přístavby rabínova domu a budovu hyzdily.

Vnitřní stavební úpravy umožní synagogu lépe využít. Dělníci probourali nový vchod ze vstupní síně do místností vedle sálu. Ty budou sloužit jako knihovna, studovna a zázemí pro muzejní expozici, která se připravuje.

Pro provoz budovy bylo velmi důležité probourání nového vstupu na půdu přes ženskou galerii. Předtím se dalo na půdu dostat jen zvenku po požárním žebříku. Půdní prostory jsou velmi rozlehlé a členové Respektu a tolerance zvažují jejich další využití

„V příštím roce nás čekají rozvody elektřiny a topení a pak už může synagoga jako muzeum fungovat. Cesta kolem je nově vydlážděna, takže po odstranění lešení to bude jedno z malebných zákoutí Loštic, pár kroků od centra města,“ řekl Luděk Štipl.

Synagoga je přístupná návštěvníkům už několik let. Stačí zavolat na číslo, které je uvedeno na dveřích, a přijde průvodce. Míří sem hodně cizinců. Jen během letošního léta to byli návštěvníci z Izraele, Irska, Velké Británie a USA.