Do měsíce by se měly konat čerpací zkoušky ve dvanáct let starém vrtu na louce u zámku, který prokázal ve vodě oxid uhličitý. Pokud zkoušky dopadnou dobře, požádá obec ministerstvo zdravotnictví o prohlášení pramene za zdroj léčivé vody.

„Na myšlenku jsme v roce 1999 přišli díky tehdejšímu místostarostovi Vilému Menšíkovi. Doma zjistil, že s vodou z dvacet metrů hluboké studny nemá šanci vyrobit bublinkovou vodu v sifonové lahvi. Zřejmě se přirozený oxid uhličitý ve vodě s tím z bombičky vyrušil,“ popsal vznik nápadu starosta Pavel Martínek (ČSSD). Vrt tehdy prováděla obec u zámku proto, že zvažovala propojení případného lázeňského provozu se zámkem.

„Doufali jsme, že narazíme na termální pramen, jaký tryská ze země v sousedních Velkých Losinách. Ale vrt prokázal přírodní, slabě mineralizovanou kyselku. Po letošní čerpací zkoušce chceme další dvě stě metrů hluboký vrt provést už na místě budoucího balneoparku, tedy nad obcí v prostoru nad rybníkem Kocián,“ řekl Martínek .

Ve svahu by tam měl vyrůst podobný areál s protékající vodou a venkovními procedurami, jaký v minulém roce otevřely lázně v Jeseníku. Tamní balneopark je koncipován jako zahrada, kterou prochází potok se soustavou zastavení sloužících k hydroterapii a relaxaci. Je to například přírodní lázeň horních a dolních končetin, koupel nohou s akupresurou, střiky, sprcha či terasy pro odpočinek i cvičení.

Vrt z roku 1999 stál téměř půl milionu korun. Vyvrtání pramene v kopci nad Kociánem by Loučnou přišlo asi na jeden a půl milionu korun. Zároveň má v sousedství balneoparku vyrůst wellnesshotel s padesáti až sto lůžky, s lázeňskými procedurami, vířivkou, saunou, masážemi a venkovním bazénem. Do obce by to natáhlo další novou klientelu a služby by mohli využít i běžní turisté a lyžaři.

„Zatím jsme na startovní čáře. Na podrobné studii balneoprovozu s vodními atrakcemi se už pracuje, o hotelu jednáme se soukromým investorem, protože sami bychom si tak velkou investici nemohli dovolit. Časem bychom svůj podíl prodali, podobně jako jsme to udělali v případě lyžařského areálu Přemyslov. Jde o to, projekt nastartovat,“ uzavřel starosta Pavel Martínek.