Oblíbenou zábavou ničitelů je střelba dlažebními kostkami do nové fasády. Škodu již znalci vyčíslili na přibližně sto padesát tisíc korun.

„Je to něco neuvěřitelného. Dlažební kostky si pachatelé jednou dokonce vytrhali ze země. Strefovali se nejen do fasády, ale i do hran ozdobných sloupů, poničený je i pískovcový sokl se sochou Krista. Nemám slov, s něčím takovým jsem se nesetkal,“ zlobí se starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek (ČSSD), který již podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Policie zatím po vinících pátrá marně. Kaple je totiž v zámeckém parku, kde je v nočních hodinách liduprázdno.

„Žádáme občany, kteří by mohli svým svědectvím pomoci odhalit vandaly, aby své poznatky sdělili na Obvodním oddělení Policie České republiky Velké Losiny, na telefonním čísle 974 779 731 nebo na bezplatné lince 158,“ vyzval mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Vedení obce rovněž uvažovalo o vypsání odměny v podobě horského kola za pomoc při dopadení ničitelů, od úmyslu ale radní upustili. „Nechtěl bych celou záležitost degradovat do úrovně udávání, to by patrně do obce nepřineslo dobrou atmosféru. Přesto trváme na potrestání viníků a jsme rozhodnuti po nich vymáhat škodu v plné výši,“ vysvětlil starosta Martínek.

Zámecká kaple v Loučné nad Desnou figuruje na seznamu nemovitých kulturních památek okresu Šumperk.