Na neúnosnou situaci si dlouhodobě stěžují obyvatelé a chataři v Koutech nad Desnou i návštěvníci této části hor. „O víkendu jsem trávila nějaký čas v horských partiích a řev motorek byl šílený. Řekla bych, že situace je stejná jako v minulých letech. Pravda je, že policie koná, velmi často jsou tam vidět hlídky a snaží se situaci usměrňovat. Motorkáře, kteří projedou přes Červenohorské sedlo, chtějí si užít pár zatáček a jedou dál, celkem chápeme. Nejvíc nám vadí ti, kteří jezdí nahoru dolů a tu trať točí třeba desetkrát,“ zmínila starostka Loučné na Desnou Petra Harazímová.

Policie tu hlídkuje pravidelně

Podle policejní mluvčí Miluše Zajícové policejní hlídky v oblasti Červenohorského sedla dohlíží v motorkářské sezoně v nejvytíženějších dnech, zpravidla o víkendech, na bezpečnost a plynulost provozu formou běžného i skrytého dohledu. Policisté také pořádají preventivní akce zaměřené na osvětu, při nichž motocyklisty za účasti odborníků seznamují se zásadami bezpečné jízdy.

Nehoda motorkáře na silnici z Filipovic do Koutů nad Desnou přes Červenohorské sedlo, 18. června 2023Nehoda motorkáře na silnici z Filipovic do Koutů nad Desnou přes Červenohorské sedlo, 18. června 2023Zdroj: Policie ČR

V letošním roce policisté na Červenohorském sedle evidují dvě dopravní nehody motocyklistů, přičemž u jedné se její účastník lehce zranil. Loni nehod evidovali devět a u sedmi z nich došlo k lehkému zranění. Nehoda se smrtelným zraněním se na Sedle naštěstí letos ani loni neudála žádná. „Nejčastější příčinou nehod motorkářů je jednoznačně nepřiměřená rychlost,“ doplnila Miluše Zajícová.

Radary budou. Otázka je, zda ještě letos

Pomoci zklidnit situaci by měly radary měřící rychlost. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nechalo vypracovat koncept projektové dokumentace, se kterým se seznamují dotčené orgány. V rámci této přípravné fáze ŘSD sbírá k dokumentaci případné připomínky.

„Současně trvá snaha ŘSD ČR realizovat zakázku ještě letos, nicméně čeká nás velmi důležitá a nevyzpytatelná fáze výběru zhotovitele. Po podpisu smlouvy s vybraným dodavatelem budou jasné detaily, jako cena, termíny či dopady na provoz,“ uvedl Miroslav Mazal z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.