„Ve výsledku to pro náš rozpočet znamená, že se nám celkový příjem z daně z nemovitosti snížil z původních devíti milionů korun na šest," řekl starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek (ČSSD).

Nepříjemný propad příjmu zjistila obec teprve v polovině letošního roku, takže musela přibrzdit a na rozjeté velké investiční akce, jako je oprava kanalizace v Rejhoticích nebo parkoviště u kulturního domu, si musí brát překlenovací dodavatelské úvěry.

„Plátce daně z nemovitosti jsme neměli přesně rozklíčované a předem jsme netušili, že se nás změna sazeb může tak radikálně dotknout. Devět milionů korun představovalo dřív každý rok naši investiční sílu, kterou jsme se samozřejmě vždy snažili posílit o dotace. A to se nám dařilo. Najednou ale bylo o třetinu vlastních zdrojů méně," řekl starosta.

Loučenská radnice už vyvěsila návrh rozpočtu na příští rok. Ztrátu z daně z nemovitosti by jí měl vynahradit vyšší příjem z takzvaných sdílených daní. Ten vyplývá z novely zákona o rozpočtovém určení daní, která přesouvá část peněz z rozpočtů čtyř největších měst republiky směrem do venkovských regionů. Většina obcí si polepší.

„V případě naší obce bychom měli dostat o čtyři miliony více než letos, takže když od nich odečteme propad daně z nemovitosti, měli bychom být pořád o milion korun v plusu. Hodně bude ale záležet na tom, jak se bude výběr daní vyvíjet. Prognózy se neustále mění," uvedl starosta Martínek.

Rozpočet Loučné se většinou pohybuje kolem dvaceti milionů korun, ale s dotacemi pokaždé nabobtná na dvojnásobek až trojnásobek. Rok 2013 bude v oblasti investic proti letošnímu roku relativně útlumový. Do pololetí obec dokončí kanalizaci, což je akce za 50 milionů korun, a do příštího roku se překlopí také závěr financování parkoviště u kulturního domu za šest milionů. U obou těchto akcí získala Loučná dotaci, která pokryla 85 procent nákladů.