Návštěvníky proto nabádají k tomu, aby si řádně chránili při sportování například obličej. Na druhou stranu na horách panuje ideální zima. Pro zahřátí sportovců chystají mnozí provozovatelé na sjezdovkách otevření dalších bufetů.

„Na horách leží od jednoho do dvou metrů sněhu, na sjezdových tratích jsou pěkné podmínky, provozovatelé je mají upraveny a nejsou zde ani žádné ledové plotny. Podobná situace je i na běžeckých tratích. Ty, které jsou strojově upravené, jsou ve slušném stavu, je to tvrdý, pěkný sníh," řekl ČTK náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš. Doplnil, že lidé mohou s běžkami vyrazit například do okolí Paprsku, Ramzové, ale i na magistrálu mezi Červenohorským sedlem, Švýcárnou a Ovčárnou.

Na druhou stranu musejí návštěvníci hor počítat s mrazivými teplotami. Zatímco dosud bylo na horách tepleji než v údolí, dnes se podle horských záchranářů situace obrátila. Ještě dopoledne bylo v nejvýše položených místech až 19 stupňů pod nulou. Lidé by proto neměli zapomínat na ochranu obličeje a rukou.

Provozovatelé lyžařských středisek však návštěvníky hor uklidňují, že i v těchto mrazech se budou mít kde ohřát. „Máme tady teplý bufet a o víkendu se otevřou další, takže tady budeme mít v provozu tři bufety. Na sjezdovkách máme až 1,8 metru sněhu a všech pět sjezdovek je připraveno," řekl ČTK majitel jednoho z areálů v Petříkově František Kaštyl.

Mráz však provozovatelům způsobuje i první komplikace. Například v Hlubočkách na Olomoucku, kde týdny čekali na mrazivé teploty kvůli zasněžování, museli dnes i ve středu zrušit kvůli mrazu lyžařské kurzy pro děti z mateřských škol. Na druhou stranu nyní jedou ve středisku sněhová děla stále naplno a sněhu tak konečně přibývá.

„Sněhu není nikdy dost, na hlavní sjezdovku stále zasněžujeme. Ani ten mráz není tak hrozný, na slunci se to dá vydržet. Sněhu je nyní dost, v provozu je vše, co máme k dispozici," řekl dnes ČTK provozovatel areálu Michal Stojmenov.

S úsměvem zatím berou zástupci lyžařských středisek i to, že kvůli mrazu je například minimální zájem o noční lyžování.

„Podmínky na horách jsou pro tvrdší lyžaře, ne pro měkoty. Přes den je to mrazivé lyžování. Na nočním lyžování se nám noční návštěvnost prakticky vynulovala, začne totiž vždy trochu pofukovat vítr a teploty spadnou až o osm stupňů. Lyžování je ale jinak fantastické, ale musí být člověk oblečený a musí mít rád tuhle arktickou zimu," řekl ČTK majitel areálu v Branné Rostislav Procházka.

V Jeseníkách i nadále platí druhý lavinový stupeň. Horští záchranáři i nadále nedoporučují lidem, aby se vydávali do terénu mimo značené cesty.