Jeseničtí policisté se proto v úterývydali do zimních areálů, aby návštěvníky hor varovali před neopatrností. Sami lyžaři si totiž svou neuvážeností a neopatrností často přímo říkají o problémy, když vybavení nechávají zapíchnuté venku ve sněhu před restauracemi bez jakékoliv kontroly.

„Prevenci je třeba dělat každý rok. Přijíždějí noví a noví lyžaři a stále jsou nepoučitelní. Proto jsme se vydali navštívit co nejvíce penzionů, ubytoven, sjezdovek a parkovišť. Právě toto jsou místa, kde dochází nejčastěji ke krádežím lyžařského vybavení,“ zdůvodnila pondělní akci mluvčí jesenické policie Tereza Neugebauerová.

Její slova potvrzují i nejnovější případy krádeží, které museli policisté v nejvyšších moravskoslezských horách vyšetřovat během minulých dní.

Například minulý pátek přišel o své lyžařské vybavení sedmatřicetiletý muž z Olomouce, který si přijel zalyžovat na Ramzovou. Když si s dítětem zašel na oběd, odložil lyže ve volně přístupném sklepě. Toho okamžitě využil zloděj a drahé sportovní vybavení v hodnotě devatenácti tisíc korun ukradl.

V sobotu podobně přišla o lyžařskou výbavu rodina z Ostravy. Zloděj jim ukradl tři páry lyží přímo z vozidla, které zaparkovali v Jeseníku.

Podle policejní mluvčí je nutností na lyžaře neustále apelovat, aby byli na svoje vybavení opatrní.

„I sami podnikatelé říkali, že jsou nepoučitelní. Navíc v dnešní době bývají zloději organizovanější. Musí se proti nim proto bojovat o to usilovněji,“ doplnila Neugebauerová.

STATISTIKA

Ze statistiky posledních let vyplývá, že si lidé při návštěvě horských středisek začínají dávat větší pozor na svůj majetek. Přesto mnozí z nich přijdou každoročně o majetek za desítky tisíc korun.

Rok 2006 Krádeže zimní výbavy převýšily částku dvě stě tisíc korun.
Rok 2008 Krádeže přesáhly sto tisíc korun. Policie šetřila pětadvacet případů krádeží lyží, snowboardů, bot a hůlek.
Rok 2009 Zatím má jesenická policie hlášeny dvě krádeže.