V pátek dopoledne se po sjezdovce v Branné prohánělo jen několik nadšenců. Další lyžaři přijeli odpoledne po práci. V sobotu zde očekávají větší nápor nedočkavých sjezdařů.

Sněžná děla se zde rozjela naplno před pěti dny a za tu dobu vyrobila dostatek umělého sněhu. „Podmínky jsou na tuto dobu velice slušné, teplota se pohybuje kolem nuly a v noci na pátek připadl i nějaký přírodní sníh. Sjezdovky jsou upravené rolbou a leží na nich od deseti do čtyřiceti centimetrů převážně technického sněhu," řekl provozovatel areálu Proskil v Branné Rostislav Procházka.

V sobotu by zde rádi zprovoznili i sedačkovou lanovku a dalších dvě stě metrů sjezdové trati. Přestože v Branné opět zahajují sezonu jako první v Jeseníkách, Rostislav Procházka letos prohrál sázku se svými kolegy o bednu sektu.

Lyžovat se zde totiž začalo o několik dní později, než předpovídal. „Prohrál jsem o šest dní, ale stejně to vypijeme spolu, takže se nic neděje. Jde jen o to, že člověk nemá ten pocit z vítězství," smál se Rostislav Procházka.

Po pěti letech museli v Branné přistoupit ke zdražení některých druhů jízdenek, převážně na kratší časové úseky. Celodenní permanentka zde letos podražila o dvacetikorunu a přijde na 370 korun.

Do hor se už vydávají i první běžkaři. Ti využívají upravenou stopu mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Na hřebeny se ještě vyrazit nedá. „Vítr tady místy navál až sedmdesát centimetrů sněhu, ale jinde jsou holá a vyfoukaná místa," řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Do Jeseníků i přes zimní počasí stále ještě vyrážejí pěší turisté, kteří by ale neměli přeceňovat svou kondici a měli by myslet na to, že v těžkých povětrnostních podmínkách je túra daleko náročnější než jindy.

Ve středu 27. listopadu museli horští záchranáři transportovat vrtulníkem od Jelení studánky devětapadesátiletou turistku, která se vydala na hřebeny sama a pěšky. Naštěstí u sebe měla mobil, takže když jí došly síly, mohla si zavolat o pomoc.