„Skupina zastupitelů mě požádala, abych se vám omluvil za to, že se dosud nepodařilo najít většinovou shodu. Teprve včera večer a dnes odpoledne jsme došli k určitému kompromisu, který je ale podmíněn odstoupením jednoho člena z kandidátky Slovo občana Zábřeha a nástupem náhradníka. Technicky to nebylo možné do tohoto zasedání provést,“ řekl Doubrava a požádal občany o trpělivost.

„Na příštím zasedání 8. prosince už bychom měli nové vedení zvolit, a pokud ne, vzdáme se mandátů. Jediným řešením pak jsou nové volby, které by toto trápení ukončily,“ doplnil Doubrava.

Tím, kdo má odstoupit, je Pavel Trhal, léta nejaktivnější odpůrce projektu firmy Wanemi. Pro řadu zastupitelů není v radě města přijatelný.

„Já jsem ta persona non grata. Pokud nebude možné najít jiné řešení, jsem připraven vzdát se mandátu,“ potvrdil Trhal.

Petr Šebesta (Volba pro město) mu za jeho státotvorné rozhodnutí veřejně poděkoval, protože bez něj by žádná dohoda nevznikla.

„Každý musel slevit a udělat krok zpět, ale Pavel Trhal musel udělat ty kroky tři. Na řešení patové situace má největší zásluhu,“ řekl Šebesta.

Rodící se koalice postavila všechny dosavadní varianty na hlavu. Zatím vždy počítaly jen s vládou stran, které stojí proti firmě Wanemi, tedy proti projektu, který už čtyři roky rozděluje město na dva nepřátelské tábory. Volby v Zábřehu byly jakýmsi neoficiálním referendem o projektu papírny a antiwanemi tábor v nich jasně vyhrál.

Varianta městské vlády, k níž teď část zastupitelů směřuje, na původní linii rezignuje. Nově počítá i se stranami s jedním či dvěma mandáty, které vesměs projekt Wanemi podporují a dosud ke koaličním jednáním pozvány nebyly.

Kdo by tedy mohl mít za týden zastoupení v nové radě města? KDU-ČSL (3 mandáty), ČSSD (3 mandáty), Slovo občana Zábřeha, ale bez lídra Jana Rýznara (3 mandáty), Volba pro město (2 mandáty), Nezávislá volba a ODS (po 1 mandátu).

V zastupitelstvu by měla koalice v lepším případě třináct hlasů, v tom horším těsnou většinu jedenácti, protože dva ze tří sociálních demokratů se teprve rozhodují, zda budou s řešením souhlasit.

Podle předběžné dohody by starostou měl být buď Pavel Doubrava, nebo František John z KDU-ČSL, posty neuvolněných místostarostů by obsadili Karel Crhonek (ČSSD) a Václav Dušánek (SOZ), ředitel zábřežské sladovny, který by nastoupil jako náhradník za Pavla Trhala.

Zda bude dohoda platit i za týden, je ovšem otázka. Během sedmi týdnů horečného vyjednávání se několikrát stalo, že sjednanou variantu po pár dnech někdo shodil, protože si celu věc rozmyslel.

Problémem paradoxně není odlišný program. Na tom by se víceméně většina shodla. Nejde ani o boj o posty ve vedení města. Naopak - o odpovědné funkce není zájem, na radnici se nikomu moc nechce, protože za současné situace to bude spíš oběť městu.

Jde o osobní averze a vyhrocenou nedůvěru mezi zastupiteli, která jim nedovolí ustoupit a propast v zájmu města překlenout. Jasně to ukázala diskuse plná vzájemného osočování a praní špíny.

V průběhu diskuse zaútočil Edgar Horák (KSČM) na mluvčího rodící se koalice a kandidáta na starostu Pavla Doubravu:

„To, co tu proběhlo, je ostuda. Hlavní odpůrci firmy Wanemi odstupují. Nejdřív Petr Wolf, teď Pavel Trhal. Upozorňuji, že Pavel Doubrava byl v roce 2006 jedním z těch zastupitelů, kteří hlasovali pro smlouvu s firmou Wanemi.“

„Ano, je to pravda. Zvedl jsem pro projekt tehdy ruku, protože jsem mu věřil a firma Wanemi byla po letech prvním investorem, který měl zájem o průmyslovou zónu. Jak se postupně přibývalo informací o projektu, změnil jsem názor. Záměr teď rozhodně podporovat nebudu,“ řekl Doubrava.

Po zasedání Pavel Doubrava řekl, že odchod z postu ředitele základní umělecké školy na radnici by pro něj znamenal velkou a nevítanou změnu v osobním životě.

„Musel bych se vzdát řady svých aktivit, které mě těší, na příklad práce kapelníka Moravia Big Bandu.“

Další díl volebního seriálu Made in Zábřeh je na programu ve středu 8. prosince v 15 hodin, tentokrát už na tradičním jevišti v kině Retro.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko