Do otevřeného konfliktu se dostal zejména Vladimír Caska (Volba pro město) se starostou Zdeňkem Kolářem (ODS), což se v minulosti opakovalo už mnohokrát, ale i Caska s bývalým radním Jiřím Černým (KSČM), a také Zdeněk Kolář s místostarostou Lubomírem Sommerem (KDU-ČSL).

Největší slovní bitva provázela rozpočtový výhled na další tři roky, který zastupitelé nakonec neschválili. Caska ostře kritizoval starostovy výroky, že minulé vedení města špatně hospodařilo a nevytvořilo si rezervu na rekonstrukci kanalizace, která město přijde na sto milionů korun.

„Starosto, vy lžete veřejnosti! Když vám Petr Fabián předával funkci, bylo na účtu 65 milionů a během roku 2007 přiteklo dalších 67 milionů z prodeje bytů,“ útočil na Koláře Caska. S takovou sumou měly podle něj šanci investice za půl miliardy, kdyby se využilo dotací, které běžně hradí 80 procent nákladů.

„Jenomže vy jdete úplně jinou cestou! Celý finanční problém Zábřeha je ve způsobu rekonstrukce bazénu, kde je poměr dotace a vlastního podílu přesně opačný. To bylo vaše špatné rozhodnutí, tak nesvádějte svou neschopnost na někoho jiného,“ pokračoval Caska a obracel se při tom i na Černého, který patří k obhájcům bazénu.

Starosta útok hned vrátil. Připomněl minulé předražené investice, z nichž u některých byla i Caskova firma. A vytáhl dalšího kostlivce ze skříně: „Velký problém je bytové družstvo Kasárna, kam teče z města milion korun na splátky hypotéky. Zábřeh tak podporuje soukromý subjekt. V kasárnách patří městu 51 procent majetku, přitom ale disponuje jen třemi byty a při hlasování v družstvu nemá většinu.“

Na to ostře reagoval místostarosta Lubomír Sommer, který město v družstvu zastupoval: „Pan starosta lže a zkresluje fakta!“ oznámil do kamery přítomné místní televize. „Aby město získalo státní dotaci na rekonstrukci bývalých kasáren, muselo do projektu vložit pětadvacet milionů korun. Část dalo hotově, část splácí formou hypotéky. Jinak to tehdy udělat nešlo.“

V kuloárech zastupitelstva se mluví o tom, že veřejné spory jsou jen špičkou ledovce v boji několika lobby, které se snaží ve městě prosadit své zájmy.