Stavbaři se v rámci poslední etapy záchraných prací zaměřují na střechu, krov a statiku budovy. Práce vyjdou na deset milionů korun.

„Ošetřovat se budou krovy a klenby. Krovy na bocích jsou novodobé, zachován zůstane jen původní ústřední krov, kterého si památkáři velmi cení. Budeme také muset ošetřit dřevěné konstrukce i zdivo, neboť se na nich objevily plísně a dřevomorka,“ popsal místostarosta Šumperku Jakub Jirgl.

Na dalších pět milionů vyšly práce spojené s manufakturou v předchozích letech. Jednalo se zejména o odvodnění památky a sanaci vlhkosti.

Proměna v expozici textilnictví

Objekt někdejší textilní manufaktury by měl v budoucnu sloužit jako expozice textilnictví.

„Chtěli bychom, aby plnil i roli společensko-kulturního místa. Chtěli bychom zrevitalizovat zahradu, vyvořit v ní atrakce pro děti, případně malý amfiteátr pro kulturní akce. Zahrada by mohla sloužit i jako park pro přiléhající sídliště a bývalá kasárna,“ sdělil starosta Šumperku Tomáš Spurný.

K otevření opravené budovy však vede dlouhá cesta. Do konce letošního roku by měl být hotový projekt pro stavební povolení. Následovat bude několikaletá přestavba objektu a až pak bude moci dojít na instalaci expozice. Vše je přitom závislé na tom, zda se městu podaří sehnat dotace.

„V rekonstrukci chceme pokračovat podle toho, jak budou dostupné zdroje. Zkoušíme veškeré možné cesty, jak se k nim dostat. Při současném objemu investičních akcí nemáme sílu manufakturu financovat sami,“ konstatoval starosta Spurný.

Jako první zde produkovali manšestr

Původně měšťanský dům v dnešní ulici Generala Svobody byl ve druhé třetině osmnáctého století přestavěn na textilní manufakturu.

Ta jako první v rakouské monarchii produkovala manšestr. Po zániku textilní výroby měl dům různé využití. Ve třicátých letech 20. století v něm například byla stolařská dílna. O koupi objektu za dva a půl milionu korun od dědiců posledního majitele rozhodli šumperští zastupitelé na konci roku 2016.