Barokní pískovcový sloup vysoký zhruba tři metry dotváří sakrální prostor u kostela v centru městečka. Zrakům většiny návštěvníků Úsova je ale skrytý, protože se nachází při západní zdi kostela směrem do jedné z bočních uliček.

Odborníci jeho vznik datují někdy po roce 1700 na základě shodného sloupu s Pannou Marií typu Dolorosa neboli Sedmibolestná, který stojí na Mírově a je datován rokem 1706.

„Figura Panny Marie je oděná v dlouhý šat, přes který má plášť a závoj na hlavě, jež částečně zahaluje vlnité vlasy a vzadu spadá až po kolena. Emotivní působení díla doplňuje kovový meč s rukojetí a jednoduchá svatozář kolem hlavy," popsala dílo památkářka Jitka Štáblová.

Na přelomu let 2008 a 2009 sochu zrestauroval akademický sochař Jaroslav Jelínek. Další restaurátorské práce pokračovaly v roce 2011. Hodnotné sochařské dílo je dokladem lidové barokní tvorby počátku osmnáctého století.

Barokní pískovcový sloup se sochou Panny Marie Sedmibolestné u kostela svatého Jiljí v Úsově je hodnotným sochařským dílem z počátku osmnáctého století. Teď jej ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku.Zdroj: DENÍK/Michal Krestýn