„Žáků podstatně ubylo, takže se vejdeme do současných dvou objektů - na zámku, kde jsme dobudovali nové patro, a v Hanácké ulici. Třetí budovu už nepotřebujeme. Šetřit se musí dnes všude a vytápět zbytečně tolik prostorů není možné,“ řekl ředitel školy Luboš Mátych.

Budova kdysi patřila první české škole v Šumperku. Město ji zrušilo v roce 1998, protože se radikálně snížil počet žáků. Do objektu se ještě ten rok nastěhovala Střední odborná škola památkové péče. Její obory přešly v roce 2005 pod školu železniční a stavební, ta v budově učila do konce letošního ledna. V březnu ji pak předala městu. Co bude s prázdnou školou dál?

„Je to velký problém, není nic horšího než prázdný, chátrající objekt uprostřed města. Nabízeli jsme ho základní umělecké škole a městskému domu dětí, jejichž současná sídla by se spíš dala využít jiným způsobem, ale neuspěli jsme. Řešení samozřejmě budeme dál hledat,“ řekl starosta Šumperka Zdeněk Brož (Nez. volba).

Uvítal by, kdyby se znovu podařil podobný tah jako v případě prázdné školní budovy v Komenského ulici. Z ní je dnes komunitní centrum a plně ji využívá Dům dětí a mládeže Vila Doris a Šumperský dětský sbor.

Mezi variantami, o kterých se mluví v souvislosti s Masarykovou školou, je například umístění knihovny nebo úřadu práce. Ten se právě poohlíží po nových prostorech. Dnes sídlí na dvou místech a s tím hlavním ve Starobranské ulici má potíže, protože budova patří vedle státu i několika soukromým majitelům. Jakékoliv vnitřní úpravy vyžadují jejich souhlas i finanční spoluúčast a to je problém.

„Dostal jsem od ministerstva za úkol poohlédnout se výhledově po vhodném pozemku či budově. Zda by nám prostory školy stačily a zda by byly pro nás vůbec vhodné, nedokážu dnes říct. To by musel posoudit architekt, musela by se udělat studie. Zatím na to ani nejsou peníze,“ uvedl ředitel Úřadu práce Šumperk Ivo Bartl.

Šumperská knihovna už léta bojuje se stísněným prostorem. Hotový je projekt na rekonstrukci a dostavbu, který by včetně vybavení stál 90 milionů, ale zatím je projekt u ledu, protože na něj nejsou peníze. Úprava budovy školy pro knihovnu by asi vyšla podstatně levněji.

„Nebráníme se jednání o takové možnosti. Při dnešních technologiích by určitě bylo možné školu pro knihovnu upravit, ale zatím jsou to jen první úvahy. Nemyslím, že by rozhodnutí padlo dříve než začátkem příštího roku,“ uvedla ředitelka šumperské knihovny Zdeňka Daňková.

Související: O šumperskou radnici bude soutěžit 11 kandidátek