Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masarykova škola projde do roka razantní proměnou

Zábřeh – Nové zázemí pro svou činnost získá od příštího roku Základní umělecká škola v Zábřehu. Přestěhuje se do takzvané Masarykovy školy ve Školské ulici v centru města. Budovu ještě před tím čeká náročná rekonstrukce za desítky milionů korun.

15.7.2013 2
SDÍLEJ:

Masarykovu školu v Zábřehu čeká rozsáhlá rekonstrukce. Do roka zcela změní svou podobu. Od příštího školního roku zde najde nové zázemí místní základní umělecká škola.Foto: Lukáš Blažek/ječmen studio

„Nyní dokončujeme podklady pro vypsání veřejné soutěže na zhotovitele, schvalovat by to měla na svém nejbližším zasedání rada města. Práce by měly začít letos v říjnu a skončit příští rok v červenci tak, aby od září příštího roku už mohla umělecká škola fungovat v novém," řekl starosta Zábřeha František John.

Podle tabulek je cena prací osmapadesát milionů korun i s daní s přidané hodnoty. Město chce dát ale do výběrového řízení strop čtyřicet osm milionů korun. „Máme zkušenosti, že ceny stavebních prací jsou teď nízké. Cyklostezku z Lupěného do Hněvkova se podařilo vysoutěžit za polovinu tabulkové ceny, průtah Billa – Havlíčkova o třetinu levněji," vysvětlil starosta.

Patnáct milionů korun město získá jako dotaci z Evropské unie, v dalších letech bude mít navíc příjmy z nájemného od Olomouckého kraje, který je zřizovatelem uměleckých škol.

Budovu z konce třicátých let minulého století čeká v následujících měsících razantní proměna. „Stavba je po architektonické stránce nadregionálního významu. Doznívají zde funkcionalistické prvky a nastupuje konstruktivismus. Objekt je v dobré kondici. V našem návrhu jsme maximální ctili stávající konstrukční prvky, chtěli jsme využít kvalitní architekturu. Našim úkolem bylo do budovy dostat všechny provozy, které základní umělecká škola má," řekl architekt Lukáš Blažek, který projekt připravoval.

Masarykova škola se promění navenek i uvnitř. Zvnějšku ji čeká zateplení, výměna oken a dostane i novou fasádu. Změní se i vchod. Nově se bude do školy vcházet ze Školské ulice, protože stávající vstup nevyhovuje hlavně kvůli schodišti. Opravená škola bude celá bezbariérová.

„V interiéru jsme museli vyřešit, jak z velkých učeben udělat menší, kde najdou zázemí výtvarné, taneční, hudební a dramatické obory. V prvním patře budou učebny rozděleny příčkami pro potřeby hudebního oboru. Musejí se provést akustická opatření, aby nebyly přeslechy mezi učebnami, železobetonová konstrukce ale akustický tlak tlumí. Bude však nutné upravit podlahy a stropní podhledy," vysvětlil architekt.

Při vstupu bude malé foyer, v přízemí na úrovni nynějšího hlavního vstupu bude zkušebna orchestru, která bude navazovat na koncertní sál. „Ten vznikne ze stávající tělocvičny. Vybudování velkého koncertního sálu představuje zásah do konstrukce objektu, škola ale díky němu získá prostor s kvalitní akustikou," uvedl Lukáš Blažek. Konat by se zde měly i koncerty komorní hudby, pro něž nyní ve městě nejsou vhodné prostory.

Žáci se mohou těšit i na nový baletní sál s prohloubenou podlahou. V podkroví pak vznikne velký ateliér rozdělený pro potřeby keramického oboru a výtvarně grafického oboru. Využití najde i suterén, v němž je nyní technické zázemí. Dělníci také nainstalují do budovy výtahy a vybudují nové sociální zařízení a technické zázemí.

Základní umělecká škola v Zábřehu dnes sídlí ve dvou nevyhovujících budovách, které jsou od sebe navíc dost vzdálené, a to v Krumpachu a ve Farní ulici u kostela. Tyto prostory po přestěhování opustí. Město bude ještě řešit, jak s nimi v budoucnu naloží.

Masarykova základní škola vznikla na konci třicátých let minulého století. Po komunistickém puči v roce 1948 nesla označení I. Základní škola. V roce 1994 byla zrušena a budovu využívalo dalších šest let místní gymnázium pro výuku nižšího stupně. Pak ji převzala sousední III. základní škola, od roku 2006 byla budova prázdná.

Už tehdy vznikly úvahy, že by se přeměnila na víceúčelový městský dům, kde by vedle základní umělecké školy sídlila i městská knihovna. Z plánů však sešlo a v roce 2007 se sem začal stěhovat dům dětí a mládeže. Ten zde sídlil až do minulého měsíce, kdy zastupitelé rozhodli, že se přestěhuje do jednoho z pavilonů Základní školy Boženy Němcové.

Autor: Michal Krestýn

15.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Tragická nehoda jeřábu u dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně
4 15

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci z 5. ZŠ Vrchlického v Šumperku

Jeseník zase doma nedal gól a prohrál s Dolním Benešovem

Potřetí v letošním divizním ročníku vyšli jeseničtí fotbalisté před svými diváky střelecky naprázdno. Hosté ukázali svoji kvalitu a zaslouženě si z lázeňského města odvezli všechny body.

Jeden řidič se lekl, druhý otáčel, oba havarovali

K nehodě, která se stala v pondělí 16. října v Bohdíkově, vyjížděli policisté. Havaroval třicetiletý řidič Hondy Civic.

Motorkář se u Skřítku srazil s volvem, pro spolujezdkyni letěl vrtulník

FOTO z MÍSTA / Pětadvacetiletý motorkář havaroval v neděli 15. října po poledni v úseku mezi mezi Skřítkem a obcí Klepáčov.

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě a chutně

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice Šumperk, vzkazují její odborníci. Ve středu 18. října, se nemocnice připojí k Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení