Během roční rekonstrukce zde vzniklo třiadvacet učeben pro hudební obor, prostor pro hudebně teoretické předměty, divadelní zkušebny pro literárně-dramatický obor, taneční sál a dva ateliéry pro mladé výtvarníky.
Je zde také zkušebna pro orchestry a komorní soubory, která se bude díky akustickým parametrům využívat i jako nahrávací studio. Bývalá tělocvična se poměnila v komorní koncertní sál. Cti vystoupit jako první na jeho pódiu se při slavnostním otevírání školy se dostalo nadějné klarinetistce Simoně Kubíčkové.
„Je to historická událost nejen pro základní uměleckou školu, ale pro celý region. Naplnil se tak sen mnoha ředitelů, kteří školu vedli od jejího založení v roce 1946 a snažili se najít vhodný objekt pro její umístění," řekl ředitel školy Pavel Doubrava.
Základní umělecká škola sídlila dosud ve dvou nevyhovujících objektech ve Farní ulici a v Krumpachu. Oddělenost neumožňovala škole větší spolupráci mezi jednotlivými obory. Právě to bude největší devizou nové budovy.
„Otevírá se před námi nová kapitola. Stěhujeme se do prostor, které svým vybavením odpovídají jednadvacátému století. Věřím, že v těchto prostorách vyroste mnoho hudebníků, tanečníků, herců a výtvarníků. Doufám, že někteří z nich se sem vrátí jako pedagogové a budou předávat své zkušenosti a znalosti novým generacím," dodal Pavel Doubrava.
V kraji nyní působí sedmadvacet uměleckých škol, většinu jich zřizuje Olomoucký kraj. „Zábřežská základní umělecká škola se dostala na špičku v kraji nejen rekonstruovanými prostorami a moderním vybavením, ale i kvalitou pedagogů a jejich žáků," pochválil školu vedoucí odboru školství Olomouckého kraje Miroslav Gajdůšek.
Starosta města František John připomněl, že pro město bude velkým přínosem, že škola bude mít prostory, jež odpovídají jejímu významu i kvalitám. „Doufám, že bude atraktivní i pro občany města, protože tady je koncertní sál, který Zábřeh dosud neměl," připomněl František John. V sále by se mohly pořádat například koncerty komorní hudby.
Nových prostor se už nemohli dočkat žáci „zušky". „Hodně se sem těšíme. Bude tady víc místa, ve staré budově byly malé třídy. Navíc tady budou všechny obory pohromadě, to bude velká výhoda," řekla Markéta Šínová, která studuje hru na lesní roh.
Stěhování začne hned v sobotu 7. února. Na převoz veškerého vybavení budou potřeba čtyři kamiony a zapojí se do něj kolem sto třiceti lidí. Vše se musí stihnout během jediného týdny, kdy jsou jarní prázdniny. Po nich už žáci usednou v nových prostorách.
Rekonstrukce začala v polovině února loňského roku a prováděla ji společnost VHH Thermont. Ta nabídla ve výběrovém řízení nejnižší cenu, přibližně dvaačtyřicet milionů korun včetně daně z přidané hodnoty. Město tím výrazně ušetřilo. Rozpočtované náklady totiž přesahovaly šedesát milionů. Velkou část navíc radnice získala jako dotaci z Evropské unie.
Masarykova škola byla postavená ve funkcionalistickém stylu v roce 1937 podle návrhu královéhradeckého architekta Oldřicha Lisky, spolupracovníka Jana Kotěry nebo Josefa Gočára. Ten namísto chodbové školy postavil halovou s centrálním prostorem, odkud se vcházelo do jednotlivých učeben.
Architekt Lukáš Blažek, který navrhl novou podobu objektu, respektoval původní dispozice i materiály. „Původní architektonický návrh byl velmi velkorysý, co se týče prostor. Dispozičně je to velmi moderní dům, i když pochází ze třicátých let dvacátého století. Dnes bych jen velmi těžko prosazoval například halu. Velkorysost původní dispozice je štěstím," řekl architekt.
Vypořádat se musel hlavně s vyřešením akustiky, aby se jednotlivé nástroje v učebnách navzájem nerušily. Prostory proto bylo nutné zatlumit, a to i na chodbách. Dovnitř vložil také výtah, čímž se celá budova stala bezbariérová.
Rekonstrukce čeká i šumperskou „zušku"Velká rekonstrukce čeká také šumperskou „zušku" v Žerotínově ulici. Oprava za šest milionů korun se bude týkat interiéru budovy, která je majetkem města. V havarijním stavu jsou rozvody elektřiny a vody, škola byla několikrát zatopena, při výuce vypadává elektřina. Nevyhovující je také osvětlení tříd.
„V minulých letech několikrát voda zatopila prostory v důsledku praskání rozvodů. Nelze v plném rozsahu využívat některá zařízení. Již pouhé využití vysavače natolik zatíží síť, že se pravidelně vypínají jističe, což způsobuje značné problémy při práci s výpočetní technikou. Osvětlení učeben neodpovídá normám. Stav je natolik vážný, že jeho neřešením by došlo postupem času k značným škodám na majetku," uvedl ředitel školy František Havelka.
Oprava počítá s obměnou elektroinstalace, rozvodů vody a kanalizace. Podle tajemníka šumperské radnice Petra Holuba je na zváženou i úprava vstupu do budovy. „Jsou tam těžké dveře, které mnohé děti ani neutlačí," konstatoval Petr Holub. Práce by měly začít o letních prázdninách.