Karel Neubauer ze Zvole a manželé Vaňourkovi z Mohelnice, kterým patří dům a pozemek ve Vlachově, prodej odmítli. Stavební úřad v Zábřehu jim pozemky před rokem vyvlastnil, oni podali proti vyvlastnění žalobu.

„V případě Karla Neubauera soud ještě nerozhodl. První stání se konalo v dubnu a bylo odloženo na neurčito za účelem dalšího dokazování. Žalobu Vaňourkových soud v červnu zamítl, v srpnu se proti rozsudku odvolali. V nejbližších dnech bychom měli případ předat Vrchnímu soudu v Olomouci,“ informovala mluvčí krajského soudu Barbora Plchotová.

Ještě nedávno vypadala situace pro obchvat nadějně, protože obec jednala s žalobci o mimosoudní dohodě.

„Bohužel jsme se nakonec nedohodli, řešení se nenašlo, musíme počkat na rozhodnutí soudu. Je to pro nás velké zklamání, protože dopravní zátěž obce je strašná,“ řekl starosta Zvole Josef Najman (nez.).

„Obec všechny moje podmínky nesplnila,“ komentoval nedohodu Karel Neubauer. Odmítl sdělit, jaké měl vlastně požadavky.

Žádné informace nepodává podle pokynu svých klientů ani právník Pavel Němec. Ve sporu o obchvat zastupuje Vaňourkovi, zároveň je mohelnickým zastupitelem a poslancem parlamentu. Žádný střet zájmů v tom necítí.

„Moji klienti se pouze zákonnou cestou domáhají svých práv. S tím pozice zastupitele ani poslance nijak nesouvisí. Já jsem plně pro stavbu obchvatu, ale je jasné, že proces vyvlastnění musí být v souladu se zákonem,“ řekl Němec.

Podle informace z minulého roku nesouhlasí manželé Vaňourkovi s cenou 60 korun za metr. Připadá jim neúnosná vzhledem k tomu, jak blízkost silnice znehodnotí jejich dům.

Karel Neubauer tvrdí, že protestuje z principu, protože trasa obchvatu je podle něj zvolena špatně - měla by vést podél trati, a ne ve svahu nad obcí.

Obchvat je dlouhý tři kilometry. Podle projektu naváže ve směru od Zábřehu na obchvat Rájce, Zvoli obejde po pravé straně a za Vlachovem vyústí u odbočky na Lukavici.

S oddalováním stavby dramaticky rostou náklady. Rozpočet z roku 2007 zněl na 903 milionů, teď už je cena téměř na 1,3 miliardy korun.

„Peníze připravené na stavbu přesunul stát jinam, obchvat také vypadl z evropského dotačního programu. V návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury je v kolonce této stavby 456 milionů na rok 2011,“ řekl poradce ředitele fondu Přemysl Michálek.

Obchvat Zvole není jedinou stavbou na přeložce silnice I/44, jejíž přípravu provázejí spory. Další spor straší na úseku mezi Postřelmovem a Petrovem. Týká se toho, v jaké trase má nová silnice minout Dolní Studénky.