V případě, že si žádost podá žena, která dosud byla s prvním dítětem na „mateřské dovolené“, dostane výrazně nižší částku. O tom, že o rodičovský příspěvek raději požádá otec dítěte, teď uvažují mnozí Olomoučané. Stejné řešení si vybrali také rodiče malého Matěje a Marie.

„Manželce na sociálce řekli, že má nárok na 7600 korun jen do 21 měsíců věku mladšího dítěte a pak až do čtyř let 3800 korun. Nedali jí na výběr žádnou jinou možnost. Teď jsme si ale v novinách přečetli, že je výhodnější, když podám žádost já. Díky tomu budeme dostávat 7600 korun až do tří let věku mladšího dítěte a další rok 3800 korun,“ řekl pětatřicetiletý Olomoučan, který chtěl zůstat v anonymitě.

Spokojená s tímto řešením je také jeho manželka. O děti se bude dál starat ona. Otec může totiž dál pracovat, musí jen zajistit celodenní péči o dítě, na které pobírá příspěvek.

„Nic se nezmění, muž bude pořád chodit do práce. Pokud bych využila možnosti, kterou mi úřednice před pár týdny ´nabídly´, a dostávala jen 3800 měsíčně, musela bych co nejdřív nastoupit do zaměstnání. Takhle budeme mít víc peněz a já můžu zůstat s dětmi déle doma a věnovat se jim naplno,“ pochvaluje si „novinku“ matka téměř čtyřletého syna a půlroční dcerky.

To, že lidé objevili možnost, jak maximálně využít možností nového systému vyplácení rodičovského příspěvku, zjistili už i úředníci.O zájmu rodičů o nový způsob využití „mateřské“ ví také vedoucí odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Olomouci Pavlína Hedererová.

„V posledních dnech se na tuto možnost informuje stále více rodičů. Žádost o rodičovský příspěvek si většinou podávaly matky. Nyní rodiny zjistily, že v některých případech je výhodnější, když o dávku požádá otec. Zákon to přímo nenabízí, ale ani nezakazuje, takže možné to je. Už máme i dva zájemce, kteří toho využijí,“ uvedla Hedererová.

Smůlu však mají rodiče, kteří o této možnosti dosud nevěděli a už si „svou“ variantu vybrali. „Ti už nemohou své rozhodnutí změnit, je to možné, jen pokud se jim narodí další dítě,“ poznamenala Hedererová.

Potvrdil to také mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

„Rodina má nárok jen na jednu volbu způsobu čerpání rodičovského příspěvku. Nemění se to ani v případě, kdy o příspěvek žádá a bude jej čerpat druhý z rodičů,“ uvedl Sezemský.