„Už před pěti lety zastupitelé rozhodli, že se z mateřinky postaví byty, kterých je vždy málo. Máme hotový projekt a v současné době vyřizujeme stavební povolení, ale dokud mateřinku nepřestěhujeme, nemůžeme práce zahájit,“ řekl starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík (nez.).

Mateřinka v Bělé pod Pradědem je zatím plná dětí. V příštím roce by se ale měla přestěhovat do základní školy, na jejíž rekonstrukci nyní pracuje stavební firma. Obec pro školu získala dotaci na vybudování půdní nástavby, kde vzniknou nové třídy. Ve škole se tak uvolní přízemní prostory pro mateřinku.

Sestěhování školáků a nejmenších dětí pod jednu střechu má hned několik výhod. Tou nejdůležitější jsou výrazné úspory na provozních nákladech. Mateřská škola totiž sídlí v budovách okálového typu, které jsou náročné na vytápění.

„Oprava by byla nákladná. Při přestavbě na byty zůstane ze tří pavilonů jen obvodové zdivo a střecha, jinak se bude dělat vše nové od elektřiny přes vodu, podlahy, topení a zateplení,“ řekl Kružík k akci, na kterou obec potřebuje dvanáct milionů korun. Prostředky chce radnice získat z dotace.