„Letos je to již desátý ročník, program jsme proto rozšířili ještě o jeden den, akce začne v pátek zábavou. V sobotu zároveň slavnostně otevřeme novou naučnou stezku k velkému mechovému jezírku. Ten den budou turistům také k dispozici průvodci s odborným výkladem k velkému mechovému jezírku," řekl ČTK Stanislav Turek ze Spolku pro rozvoj Rejvízu.

Hlavní úlohy při zahájení sezony se ujme pastýř Gill. Jde o bájnou postavu, která má už 700 let, pospává dlouhých sedm měsíců v rašelinových jezírkách za trest. Podle pověsti vyháněl na pastvu ovce a kozy tamních obyvatel. Za odměnu dostával namazané chleby se sádlem. Když jednou dostal chléb suchý, ze zlosti jej rozdupal. Pohněval si tak vládce Praděda, který jej kvůli tomu zahnal do rašelinišť.

Pastýř se po Rejvízu pohybuje s mošničkou, v potrhaných kalhotách a s kapucí na hlavě. Jeho roli každoročně zastává jeden z místních obyvatel, nechal si kvůli tomu narůst i plnovous. „Je to kultovní rejvízská postava. Jezírko odemkne a poté do něj vleze bez ohledu na teplotu vody a vzduchu," podotkl Turek. Dohlížet má přitom především na to, aby se turisté na Rejvízu cítili dobře a nikdo je nešidil. Na podzim Gill zase sezonu ukončí uzamčením jezírka a půjde znovu spát do bažin.

Součástí akce Odemykání mechového jezírka bude i letos slavnostní průvod obcí, jarmark lidových řemesel, hudební vystoupení či představení historických skupin. Lidé se mohou těšit na vystoupení císařské gardy a napoleonskou kavalerii. Plánovány jsou i seskoky padákem.

Na Rejvízu jsou dvě mechová jezírka. Veřejnosti je ale přístupné pouze jedno z nich, které má hloubku tři metry a pod ním je uloženo šest metrů aktivní rašeliny. V okolí Rejvízu zabírají rašeliniště asi 270 hektarů. Druhé nepřístupné jezírko je obklopeno chráněnou původní vegetací.