„Sestra mi v týdnu volala, že už roste a ať přijdu na pomazánu. Tak jsem ochutnala a dnes jsem tady,“ usmívala se paní Milena z Olomouce, která se v sobotu odpoledne vydala s košíkem do lesa u Grygova. „Stačí mi trochu. Nejsem tu naposledy,“ dodala zhruba padesátnice.

S medvědím česnekem nelze v kuchyni šlápnout vedle. Přidat ho lze do všech pokrmů, kam patří česnek či pažitka. Dá se spařit a podávat jako listový špenát místo klasického ochuceného česnekem. Nejlepší je čerstvý, sušením ztrácí na chuti, vůni i vitaminech. Z medvědího česneku je výborné pesto.

Panelový dům v ulici ČSA patřící městu Šumperk.
O bydlení kvůli uprchlíkům nepřijdete, uklidňuje šumperská radnice nájemníky

Lahůdka s mišelinskou hvězdou

S medvědím česnekem kouzlí při přípravě pokrmů i přední čeští kuchaři.

„Je to moje oblíbená jarní bylina. Bydlím v Přerově a medvědí česnek mi roste přímo za humny. Používám jej samostatně nebo v kombinaci do polévek, výborný je pod maso nebo do nádivek. V podobě pesta vydrží několik měsíců,“ doporučil Tomáš Juřík, který vařil mimo jiné v michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise.

Naposledy vedl kuchyně skupiny Collezzione, pod kterou v Praze patří například La Finestra in Cucina nebo La Bottega Bistroteka. Nyní působí v olomouckém Bistru Helen, kde na jarní menu chystá například Krémovou kuřecí polévku s pestem z medvědího česneku a pošírovaným vejcem.

„Medvědí česnek se objeví také ve velikonoční nádivce s uzeným masem. Skleničku s naším pestem si budou moci hosté odnést i sebou,“ zval do olomouckého bistra.

Vizualizace budoucí obytné čtvrti v Hanušovicích.
Na místě bývalé textilky má v Hanušovicích vyrůst nová obytná čtvrť

Za pár dní vyrazí davy

Česnek se v lesích na Olomoucku teprve klube ze země. Za týden dva už lze očekávat v přírodě davy lidí.

Vedle posílení zdraví a gastronomického zážitku je však třeba myslet i na ochranu přírody. Rostlina, která vypadá jako konvalinka, ale voní po stroužcích paličáku, ze zákona nepatří mezi chráněné druhy a v přírodě se běžně trhat dá. Jsou ale místa, kde je to zakázáno.

Konkrétně na území Království se mozaikovitě rozprostírají rezervace, ochranná pásma těchto rezervací a hospodářský les. V rezervacích, které jsou označeny červenou pruhem na stromě, je trhání medvědího česneku zakázáno.

Lyžařský areál Příčná ve Zlatých Horách.
Skiareál ve Zlatých Horách už rok čeká na kupce. Čím může nabídka zaujmout?

„Je potřeba si opět uvědomit, co lze a co nelze v rezervaci: plody sbírat můžeme, ale ne trhat části rostlin. Trhat medvědí česnek je zde zakázáno,“ připomněl již dříve ředitel Lesů města Olomouce David Janásek.

Na zákaz trhání medvědího česneku v přírodních rezervacích a národních přírodních rezervacích upozorňuje také Správa CHKO Litovelské Pomoraví Maloplošná zvláště chráněná území jsou označena na přístupových cestách státním znakem a vyznačen je také průběh hranice.

Stráž přírody řeší přestupek většinou domluvou. Pokud by se ovšem jednalo o opakované porušení, trhání medvědího česneku pro komerční účely, může na místě uložit pokutu i v řádu tisícovek korun.