„Měl jsem nabídku působit jako ministr životního prostředí za KDU-ČSL v současné vládě. Velmi si jí vážím. Z důvodů práce pro město Zábřeh a rodinných důvodů (kluci jsou ještě mají a potřebují mě) jsem ji nemohl přijmout,“ napsal.

Svým vyjádřením reagoval na opakované dotazy a spekulace ohledně svého potenciálního ministerského angažmá. Kvůli rodině a práci nekandidoval ani v podzimních sněmovních volbách.

Podle něj má KDU-ČSL řadu osobností, kterým velmi fandí a přeje jim hodně úspěchů. „Zvláště současné obsazení obou blízkých resortů, ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství (oba nominanty KDU-ČSL, pozn. red.), nabízí konečně vyřešit plno témat, kterým právě silný resortismus bránil. Těším se na spolupráci, komunální a regionální úroveň potřebuje pracovat s vládní v synergii, jinak množství výzev nevyřešíme,“ dodal František John.

Starosta Zábřehu je už třetí osobností ze Šumperska, o které se v uplynulých týdnech mluvilo v souvislosti s možným ministerským angažmá. V souvislosti s obsazením resortu kultury se hovořilo o šumperském zastupiteli Radovanu Auerovi, jedním ze zvažovaných kandidátů na post ministra pro evropské záležitosti byl starosta Dolních Studének Radim Sršeň. „Jeden z kandidátů jsem. Kandidátů je ale více. Není to zdaleka tak jasné, jak se píše,“ uvedl začátkem listopadu Sršeň.

Ministrem kultury má nakonec být Martin Baxa z ODS, ministrem pro evropské záležitosti bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek.