Rozkvetla veřejná prostranství i ve vašem městě nebo vesnici? Pošlete fotky na e-mail redakce.sumpersky@denik.cz a my je zařadíme do fotogalerie pod článkem.

Trvalkové záhony se v Šumperku objevily na trávníku u okresního soudu, ve špici mezi obchodní akademií a hotelem Grand a před panelovým domem s nebytovými prostory v ulici ČSA.

„Chtěli jsme pokračovat v zakládání dalších, ale bohužel jsme tento krok museli kvůli úsporám odložit. Jsem ale velice ráda, že se nám podařilo realizovat rozkvetlou louku s trvalkami a letničkami ve Dvořákových sadech,“ sdělila Jana Andrísková z Městského úřadu Šumperk.

Právě Dvořákovy sady procházejí rozsáhlou revitalizací, která by měla být dokončena v letošním roce. Vedle květin zde přibude vodní prvek a poměrně rozsáhlá výsadba stromů.

„Tento park by měl být takovým vzorovým reprezentantem, co se týče nových trendů, včetně snahy o zadržování vláhy v půdě,“ uvedla odbornice na městskou zeleň.

Likvidace požáru haly se slámou v Zábřehu.
Bez soutěží a akcí, zato rozděleni. Dobrovolní hasiči musí fungovat

Starý živý plot nahradí akáty

Úspory se v žádném případě nedotknou také náhradní výsadby. Půjde o zhruba sto kusů mladých stromků. Ty zamíří nejen do Dvořákových sadů, ale také například do ulice ČSA.

„Zde jsme museli odstranit přestárlý nefunkční živý plot, který nahradí nová výsadba akátů žlutolistých,“ vysvětlila Jana Andrísková.

Pracovníci komunálních služeb pro novou výsadbu vybírali stromy, které si poradí nejen s klimatickou změnou, ale i s náročným městským provozem. Vybírají druhově rozmanité dřeviny s pyramidálními nebo štíhlými korunami, aby také v budoucnu nebránili silničnímu provozu.

Ve městě tak přibydou akáty, různé druhy hlohu a jeřabin, habry, lípy i jehličnany, například jedle ojíněné, které dobře snášejí sucho i městské prostředí, pracovníci také dávají přednost stromům, které nejsou roubované, ale přirozeně rostlé.

Rozkvetlé koniklece v době pandemie
Foťte jaro na Šumpersku. Tady jsou vaše snímky

Vaky i chráničky

„Loni jsme nakoupili asi 150 kusů zavlažovacích vaků, které instalujeme u nových výsadeb, na kmeny instalujeme chráničky. Budeme se snažit, aby nově vysazené stromy měly veškerou péči, aby z nich opravdu vyrostly kvalitní dřeviny, které budou zdobit naše město desítky let,“ dodala Jana Andrísková. Úsporná opatření se zatím nedotknou ani lesoparku Cihelna či přípravy hřiště a tůně v Čarovném lese.

Vandalové poškodili platan zasazený v Lavičce Václava Havla v Šumperku.
Vandalové poničili platan v Havlově lavičce i skautskou lípu