Za léta svého trvání si mikulášský průvod městem získal velkou popularitu, vždy přihlížejí davy lidí.

„Na šumperského Mikuláše jsme se byli s vnoučaty podívat loni a těšíme se i letos. Je to opravdu krásná podívaná, líbí se mi také předvánoční atmosféra. Masky jsou velmi vydařené, menší děti se čertů opravdu bojí," řekla Jana Nováčková ze Šumperku. Dobrovolníci v úlohách čertů i andělů, kterých vždy scházejí desítky, i tentokrát pro děti připraví drobné sladkosti.

Mikulášský průvod vyjde od hotelu Grand v 17 hodin. K vánočnímu stromu na náměstí Míru, kde se budou zpívat koledy, by se měl dostavit přesně o sedmnáct minut později.

TADY JE VELKÝ PŘEHLED MIKULÁŠKÝCH AKCÍ: Kam vyrazit za Mikulášem na Šumpersku a Jesenicku

Kdo si chce užít delší mikulášské oslavy, může se na sobotní průvod naladit už v pátek 4. prosince. V šumperském muzeu se v době od 9 do 16 hodin koná Mikulášský den. Péct se budou perníčky a zaměstnanci muzea připraví tvořivé dílny pro malé návštěvníky.

„Děti si například mohou vyrobit originální malovanou ozdobu a zapojit se do dalších činností," uvedla mluvčí muzea Martina Buchtová.

Vánoce na Točáku

Týž den v Šumperku začínají obligátní Vánoce na Točáku, kde se prodávají speciality typické pro adventní období. Punč, svařené víno či medovinu, budou prodejci nabízet v několika stáncích.

Mikulášské odpoledne se uskuteční v neděli 6. prosince na zábřežském Masarykově náměstí. V 15 hodin zde začne program spojený s představením knihy pohádek Martina Strouhala O Šroubkovi a Matičce.

„Bude otevřena i Nebeská pošta, u které budou moci děti odevzdat psaníčka pro Ježíška. Čekání na Mikuláše si budou lidé moci zpříjemnit nákupem svařáku, nebo třeba ochutnávkou domácí zabíjačky," sdělil Josef Klimek z pořádajícího Spolku Metoděj. Akce vyvrcholí v 16.30 hodin příjezdem Mikuláše.

O zábavu budou mít postaráno také obyvatelé Loštic a okolních obcí. Loštické městské kulturní středisko pořádá v sobotu 5. prosince od 15 hodin Mikulášský podvečer, na jehož programu je adventní muzicírování skupin Pohodáři a Písklata, vystoupí také děti z mateřské školy.

Příjezd Mikuláše na loštické náměstí je naplánován na 16.30 hodin, v tutéž dobu se rozsvítí vánoční strom. Pro návštěvníky je připraveno občerstvení horkými nápoji, zakoupit si mohou také zabijačkové speciality.

Hasiči budou nabízet punč

Jeseničtí profesionální hasiči podpoří děti z Dětského domova v Jeseníku prodejem vánočního punče. Prodávat ho budou na Masarykově náměstí, a to v sobotu 5. prosince od 14 do 18 hodin v rámci Mikulášské nadílky spojené s rozsvěcením vánočního stromu a pak v neděli 20. prosince od devíti do osmnácti hodin.

„Výtěžek obou akcí bude věnován na zlepšení životních podmínek obyvatelDětského domova Jeseník. Zveme širokou veřejnost, aby se přišla spolu s hasiči ponořit do kouzelné vánoční atmosféry, přispět a obdarovat někoho, komu život zatím moc štěstí nepřinesl," pozvala k účasti krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Děti budou letos ochuzeniy o zvláštní mikulášský parní vlak, který jezdíval z Olomouce přes Šumperk zpět do krajského města. Důvodem jsou stavební práce na olomouckém nádraží. Parní vlak v čele s lokomotivou Kocr tak pojede v pátek 4. prosince jen mezi hlavním olomouckým nádražím a Řepčínem.