Zrušení všech herních automatů na území města žádali signatáři petice, která se ve Starém Městě objevila na přelomu ledna a února. Během čtrnácti dnů se na archy podepsal každý jedenáctý obyvatel města, celkem 161 lidí.

„Myslím, že je to dost velký problém. Rozvrátilo to hodně rodin. Někteří lidé mi říkali, že pokud by mohli, petici by podepsali třeba i pětkrát," řekla její iniciátorka Jiřina Žižková.

K sepsání petice se rozhodla poté, co v lednu zastupitelé neschválili návrh vyhlášky zakazující automaty na území města. Podle odhadu Jiřiny Žižkové by se pod petici podepsala řada dalších lidí, pokud by ji umístila na více míst a nechala ji k dispozici déle.

Loterijní vyhláška se dostala staroměstským zastupitelům na stůl znovu v polovině února. „Sociopatologické jevy, které z automatů vznikají, jsou daleko závažnější než důvody, proč tuto vyhlášku neschválit. Kvůli hraní na automatech se rozvádějí manželství, děti nemají na lyžařské kurzy," zdůvodňovala přijetí normy zastupitelka Vlasta Pichová.

V diskusi zazněla ale i obava z možného uzavírání restaurací. V městě jich z ekonomických důvodů skončilo již několik. „Nechceme, aby se zavíraly další podniky. Nevíme, do jaké míry jsou podnikatelé na příjmech z automatů závislí. Je třeba to zjistit a dát jim dostatečný čas se připravit," řekl muž z publika. Jako přiměřenou lhůtu zmínil jeden rok.

Podporu většiny zastupitelů nakonec získal návrh přijmout vyhlášku o zákazu výherních hracích přístrojů a videoterminálů s účinností od 1. ledna 2016. Hlasovalo pro něj devět z patnácti zastupitelů.

Ve Starém Městě blikají automaty ve dvou provozovnách. V roce 2013 získala tamní radnice z odvodů z výherních hracích přístrojů sto tisíc korun, za tři čtvrtletí loňského roku to bylo 42 tisíc.

Omezení či zákaz heren by se měl brzy stát velkým tématem v městském zastupitelstvu v Šumperku. Některá politická uskupení si redukci hazardu v okresním městě dala do svých volebních programů.

„Tématu se chceme v dohledné době věnovat. Ale zabývat se čistě jen tím, že hazard z města vytlačíme a necháme po něm prázdné prostory, není řešení. Je potřeba se zabývat i následnými kroky," uvedla zastupitelka z opozičního hnutí PRO -REGION Zdeňka Dvořáková Kocourková.

Poukázala tak na prázdnou provozovnu v budově divadla. V ní byla herna do konce minulého roku. Jenže divadlo nyní nemůže sehnat nového nájemce s vhodnějším předmětem podnikání.

Snížení počtu blikajících beden v Šumperku si do volebního programu vložilo také hnutí ANO. „Pro všechny opoziční zastupitele je to velmi podobné téma, takže se dohodneme, jak budeme v této problematice postupovat," sdělil zastupitel hnutí ANO Tomáš Menšík.

Příjmy z hazardních her jsou výrazným přínosem do městské kasy, v rozpočtu pro letošní rok Šumperk počítá s výnosem 22 milionů korun. Z těchto peněz město štědře dotuje sport i kulturu.

„Budeme samozřejmě také řešit, jak by se v případě omezení či zákazu hazardu daly výpadky v příjmech do městské kasy nahradit," dodal Tomáš Menšík.

Zábřeh má vyhlášku, která omezuje počet míst, kde mohou být výherní hrací přístroje. Žádný z nich není v objektu, který by patřil městu. Vedení města zvažovalo i úplný zákaz automatů, ale zatím k němu nepřistoupilo.

„Máme obavu, že hazard by přešel do ilegality a gambleři by začali sázet na internetu, kde už není možná vůbec žádná kontrola," vysvětlil starosta Zábřehu František John.

Město má z loterií roční příjem kolem sedmi milionů korun, které dává na podporu sportu, kultury a sociální oblast. Případný zákaz by tak mohl znamenat pokles dotací ze strany města do těchto oblastí.

„Myslím si, že by se tento problém měl řešit systémově na celostátní úrovni. Bylo by potřeba, aby ministerstva vypsala dotační programy na podporu kultury, sportu nebo mládeže pro ta města, která by hazard zakázala," dodal František John.

V Mohelnici se zastupitelé odhodlali k omezení hazardu loni na podzim. Přijali novou městskou vyhlášku, která má omezit propagaci hraní sázkových her a loterií na území města.

Provozovatelé heren a podobných zařízení ve městě museli zajistit, aby výlohami či okny nebylo možné nahlížet dovnitř. Zároveň už nesmějí používat v názvu provozovny slova herna nebo kasino a také označení nesmí být pojato jako reklama na hraní. Zmizet z ulic tak musely hlavně blikající tabule s aktuálním jackpotem.

V podobném duchu jako Mohelnice omezil od 1. ledna propagaci heren také Jeseník. O dalších restrikcích v oblasti hazardu vedení města diskusi nevede. „Zatím toto není téma. Tuto věc jsme neměli v našem volebním programu a není ani v programovém prohlášení rady," konstatoval starosta Jeseníku Adam Kalous.