Podle starosty Tomáše Spurného se tak samospráva snaží oživit historické centrum města.

„Chceme Šumperáky naučit chodit k radnici. Máme historické náměstí se zrekonstruovanou radnicí. Chceme významně posílit její výzdobu, nasvětlené by měly být i stánky. Po tři týdny by se zde měl každý den odehrávat pěkný program. Celé by to mělo být hezčí a důstojnější,“ řekl.

Na náměstí Míru by se mělo nacházet pódium i stánky. Jeden by měl být i vánoční strom. V budově radnice jsou k dispozici toalety, které na Točáku citelně chyběly.

Samospráva loni v prosinci vypsala k předvánoční akci ve městě dotazník. Mimo jiné zjišťovala, na kterém místě by ji lidé chtěli. Zhruba třetina se vyslovila pro Točák, třetina pro náměstí u radnice a zbytek pro park před muzeem.

„Trhy u radnice můžou mít své kouzlo. Bude ale o dost těžší sem přitáhnout lidi. Točák je na hlavní trase, lidí tu chodí běžně spousta. A když už tudy prochází, tak se na svařák zastaví,“ míní obyvatel Šumperku Jan Procházka.

První stánky se svařákem se na Točáku začaly objevovat v polovině devadesátých let minulého století. Postupně se akce rozvinula do současné podoby. Stánkové městečko tvořily domečky s řemeslnými výrobky a jídlem, největší frmol byl u stánků s alkoholem. Loni se zde ve větší míře konal i kulturní program. Podoba vánočních trhů však byla terčem v oku některým obyvatelům města kvůli jejich údajně nízké úrovni.