Deník každý týden přináší sérii snímků, panoramat z jedné z rozhleden v regionu. Na vás, čtenářích, bude určit, o jakou vyhlídkovou věž se jedná. Nápovědou bude anketa pod článkem.

Z rozhledny pro tento týden je jako na dlani vidět město ležící na úpatí kopce. Patrný je také velký rybník a ještě jedna stavba. Tu však neukážeme, protože by se jednalo o příliš velkou nápovědu.


Nahrává se anketa ...

Tipovali jste v minulém dílu správně?

V minulém díle jsme vystoupali na rozhlednu Biskupská kupa u Zlatých Hor. Ta byla postavena jako první kamenná rozhledna v Jeseníkách v roce 1898 k příležitosti padesát let vlády císaře Františka Josefa. Původně proto nesla název Kaiser Franz Josef Warte. V průběhu obou světových válek sloužila jako pozorovatelna. V roce 1966 byl vstup na věž zakázán z důvodu instalace televizního převaděče. Rozhledna byla opět zpřístupněna v roce 1998.

Z ochozu vyhlídkové věže lze vidět hlavní vrcholy jesenických hor včetně Pradědu. Západním směrem lze spatřit Králický Sněžník i Sněžku. Na východě pak Beskydy a za velmi dobré viditelnosti nejvyšší štíty Vysokých Tater. Rozlehlá pláň polské nížiny se otevírá severním směrem, kde lze pozorovat komíny druhé největší tepelné elektrárny v Polsku u Opole (65 kilometrů) a obrysy sto kilometrů vzdáleného města Wroclaw.

Rozhledna Biskupská kupa u Zlatých Hor:

Fotogalerie: Zlaté Hory rozhleda Biskupská kupa

Na Biskupskou kupu lze vystoupat po zelené turistické značce z centra Zlatých Hor (4 kilometry) nebo po téže značce z druhé strany od parkoviště Petrovy boudy (2 kilometry).

V hlavní sezoně od května do září je rozhledna přístupná denně od 10 do 18 hodin. V říjnu denně do 16 hodin, v listopadu od úterý do neděle do 15 hodin. Od prosince do března je otevřena o víkendech mezi 10. a 15. hodinou, v dubnu je otevírací doba prodloužena do 16 hodin.

Dospělí za vstupné zaplatí padesát korun, děti do 15 let 30 korun, nejmenší do šesti let mají vstup zdarma.