Kauza jesenického Pentagonu v datech1976 – 1979: Rudné doly Jeseník staví na úpatí Křížového vrchu v Jeseníku své administrativní sídlo
Začátek 90. let: Objekt slouží veřejné správě, připadá městu
1996: Vznik okresu Jeseník. Město následně objekt prodává za sto milionů korun státu, sídlí zde okresní úřad
2002: Zánik okresních úřadů. Stát se postupně chce objektu zbavit
2008: Po komplikovaných jednáních stát převádí objekt bezúplatně zpět na město. Sídlí v něm městské i státní instituce
2010: Státní úřady sídlící v Pentagonu dostávají po jedenácti letech čekání peníze na projekt na své nové sídlo
říjen 2012: Vyhlášení výběrového řízení na projektanta nové administrativní budovy státních úřadů. Informaci zjišťuje město, chce stavbě zabránit
únor 2013: Jednání zástupců města a ministerstva práce a sociálních věcí. Následuje vzájemná korespondence
únor 2013: Nejvýhodnější nabídka na zpracování projektu činí 1,37 milionu korun
květen 2013: S výstavbou nového úřadu nesouhlasí ani Okresní hospodářská komora Jeseník
říjen 2013: Město připravilo projekt pro revitalizaci vnějšku budovy Pentagonu
říjen 2013: Nesouhlas s výstavbou nového sídla státních úřadů vyjadřují zastupitelé Jeseníku

Nové sídlo úřadu práce, okresní správy sociálního zabezpečení a inspektorátu práce má vyrůst v Dukelské ulici poblíž jesenického soudu. Za projekt administrativní budovy stát zaplatí 1,37 milionu korun, samotná stavba má podle odhadů vyjít na 138 milionů korun.

Všechny zmíněné instituce nyní sídlí v budově takzvaného Pentagonu, která patří městu Jeseník. Prostory si od města pronajímají.

„Technický stav budovy je velmi špatný. Stávající prostory jsou neefektivní a nehospodárné z hlediska provozu," popsala v minulosti mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová důvody, proč se chtějí státní úřady přestěhovat.

Město chce stavbě nové budovy zabránit. Po odchodu státních úředníků by totiž starý administrativní komplex pod Křížovým vrchem zůstal poloprázdný. Samospráva by jej vlastními silami nebyla schopna rekonstruovat ani udržet v provozu.

Město se proto chce se státem dohodnout, aby se na opravě podílel. Z dosavadní korespondence však vyplývá, že úřady ve stávajícím objektu setrvají, pokud radnice Pentagon zrekonstruuje sama.

„Jejich nový projekt má stát sto čtyřicet milionů, my na celou rekonstrukci potřebujeme necelých sedmdesát. Kdyby se na ní podíleli alikvotní částí, rozhodně ušetří jak oni, tak my. A zachrání se budova, která pro nás bude v případě odstěhování státních úřadů naprosto nevyužitelná," řekla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.

Pro samosprávu by byla schůdná i varianta, že by město jeden blok Pentagonu oddělilo od zbytku komplexu a převedlo jej na stát. Ani v tom však nenašlo se státem shodu.

O kauze na svém posledním zasedání jednali jeseničtí zastupitelé. Jednomyslně se postavili proti výstavbě nového objektu.

„Jednoznačně podporuji, aby město nesouhlasilo se záměrem výstavby této budovy. Zájmem města je, aby se nová budova nestavěla a byly využity stávající prostory," řekl zastupitel Roman Kalina.

Postoj zastupitelstva je důležitou oporou pro městské radní. V nejbližších dnech budou rozhodovat o žádostech, které městu stát v souvislosti se stavbou úřadu adresoval. Jednu z žádostí už radní v srpnu odmítli.

Právě nesouhlas v administrativních řízeních souvisejících se stavbou je možnost, jak se může město budování nového úřadu bránit.

„Věřím ale, že se posadíme ke stolu a budeme o celé věci jednat. Podle mě je každá koruna i pro ministerstvo důležitá," je přesvědčena starostka Fomiczewová.