S nadějí,  že velká výhra ho už konečně nemine.

Ale výhra nepřišla. Paní Jana se od přítele odstěhovala zpátky k rodičům, z expřítele teď jen velmi obtížně vymáhá alimenty. On prý hrát nepřestal.

„Hazard je neštěstí, doplatila na něj už řada rodin. Bohužel,  i kdyby se podařilo všechny herny ve městě zrušit, gambler si vždycky někde najde nějakou příležitost," říká paní Jana, která si nepřála zveřejnit jméno, ale redakce ho zná.

Že je v Šumperku příliš mnoho heren tvrdí i někteří zastupitelé. Jenže hazardu se bude v Šumperku dařit až do roku 2015, do té doby s tím radnice nic nenadělá. To je stručný výsledek pracovní schůzky šumperských zastupitelů, která se konala minulý týden. Jejím cílem bylo především detailní seznámení s legislativou a tím i možnostmi, jakým způsobem lze hazard ve městě omezit.

„Je to z právního hlediska velice složitá problematika.  Drtivá většina videoterminálů má licenci ministerstva financí a tento proces šel zcela mimo radnici. Povolení jsou na různou dobu, nelze čekat, že vyprší dříve než na konci roku  2014. I kdyby Šumperk podobně jako jiné obce nyní vydal vyhlášku zákazu hazardu, minimálně další dva roky by stav zůstal stejný, město má zatím svázané ruce," vysvětlil šumperský místostarosta Petr Suchomel.

Zatímco ještě před několika lety bylo v Šumperku kolem dvou stovek klasických hracích automatů, nyní jsou jich v hernách ve městě sotva tři desítky. Zato prudce stoupl počet videoterminálů, což jsou modernější  přístroje na hru on-line po síti.  V šumperských hospodách a hernách je jich skoro 300.

Šumperští zastupitelé před několika lety vydali obecně závaznou vyhlášku, která obsahuje seznam sedmadvaceti míst, kde se mohou hrát hazardní hry. Smyslem této vyhlášky bylo, aby podniků s hazardem již nepřibývalo. Jenže stejně přibylo. Dalších sedm heren vyhlášku obešlo a  získalo k provozu videoterminálů licenci  ministerstva financí. Radnice sice psala na ministerstvo protestní dopisy, nebyly ale nic platné, vysocí úředníci je zcela ignorovali.  Podniků s blikajícími bednami je nyní ve městě zhruba pětatřicet, některé i v blízkosti škol.

„K problematice se na zastupitelstvu určitě vrátíme, město má možnost herny omezit například časově, v některých případech může také redukovat jejich poutače a reklamy," dodal Petr Suchomel.

Na druhou stranu je hazard pro radnice  přece jen výnosným byznysem. Už letos by do pokladny města Šumperka měly  z heren přitéct miliony korun navíc. Je to výsledek změny loterijního zákona, který upravuje rozdělování výnosů hazardních společností mezi stát a obce. Podle velmi hrubých odhadů by se v případě Šumperku mohlo jednat o příjem 20 milionů korun.