Budova včetně vybavení i uměleckých děl je majetkem odborového sdružení Kovo Pramet. Háček je v tom, že pozemek pod objektem patří státu.

V nemovitosti pak sídlí společnost s ručeným omezením Dům kultury, která platí odborářům nájemné. Jenže se změnou obchodního zákona stát začal na odboráře tlačit, aby si pozemek pod budovou buď odkoupili, nebo za něj platili tučný nájem. To v možnostech odborů není a tak svou budovu nyní nabízejí k prodeji městu.

„Znalecký posudek odhadní cenu stanovil na osmnáct milionů korun. Přihlíží i k tomu, že je objekt zanedbaný a potřebuje investice. Pokud zastupitelé odkoupení odsouhlasí, město cenu zaplatí v několika splátkách rozložených do deseti let," sdělil tajemník městského úřadu Petr Holub.

Pokud by radnice „kulturák" nekoupilo, odboráři by kupce hledali dál. Město by pak v krajním případě mohlo přijít o jediný velký sál, ve kterém je možné pořádat koncerty, festivaly i plesy.

Jsou potřeba velké investice

Prodej se týká pouze budovy, kde se nachází kromě sálu se zázemím také klubovny a restaurace. Okolní nemovitosti, takzvané jižní křídlo, v nichž sídlí penzion, galerie či muzeum, majetkem města už dávno jsou.

Radnici ovšem vyvstane povinnost se o svůj nový objekt starat a zřejmě do něj bude muset investovat nemalé peníze. Odborářům totiž peníze z pronájmu stačily jen na běžnou údržbu a žádná rozsáhlejší rekonstrukce se v nyní již notně omšelém interiéru nikdy neprováděla.

„V nevyhovujícím stavu je například klimatizace či toalety," zmínil Petr Holub.

Zatím nejasné fungování

Způsob dalšího provozování kulturního domu po změně vlastníka není zatím jasný. Pro veřejnost by se ale v dohledné době nic měnit nemělo, radnice hodlá převzít všechny smluvní vztahy.

Dům kultury se začal stavět v roce 1979, otevřen byl v roce 1981. Ročně se ve velkém sále konají desítky akcí, některé, jako třeba Blues Alive či Jamfest získaly i mezinárodní prestiž. Pro různé vzdělávací a pohybové kurzy jsou využívané i prostory v podlaží.