„Zastupitelé rozhodli, že městská policie posílí o čtyři strážníky. Jeden z těch stávajících ale odchází, takže přijato bude celkem pět nových lidí," uvedl šumperský místostarosta Tomáš Spurný s tím, že výběrové řízení bude vypsáno co nejdříve.

Obec Rapotín bude přispívat na mzdy i vybavení strážníků, kteří budou do vesnice zajíždět podle potřeby.

Velmi pravděpodobně se bude hlídka v Rapotíně pohybovat především o víkendech. Jak již dříve uvedl rapotínský starosta Pavel Žerníček, problémem je hlavně vandalismus, ale také třeba černé skládky.

„Je to dobrý nápad, ale záleží na tom, kdy sem ta hlídka bude jezdit. Když je večer nějaká akce v kulturním centru nebo na hřišti, bývá tu nepořádek. Například jsou převrácené lavičky, na sídlišti zase vysypané popelnice, což dělají party mladých," řekl Michal Janošek z Rapotína.

Také Zábřeh a Postřelmov

Podobná spolupráce, jakou připravuje Šumperk a Rapotín, funguje už třetím rokem mezi Zábřehem a Postřelmovem. Do obce zajíždí hlídka městské policie ze sousedního Zábřehu, vandalismu prý už výrazně ubylo.

Jak uvedl ředitele městské policie Zdeněk Dočekal, najít pět nových zaměstnanců nebude lehké. Uchazeči musejí být starší jednadvaceti let, mít středoškolské vzdělání s maturitou a podmínkou je také bezúhonnost.

„Výběr nebude jednoduchý, zájemci musejí kromě pohovoru absolvovat fyzické i psychické testy, takže to vše trvá déle," uvedl Zdeněk dočekal. Naposledy na uvolněné místo nastupoval nový strážník letos na jaře, o práci se tehdy hlásili čtyři zájemci.

Městská policie v Šumperku funguje od roku 1992. Z rozpočtu města na strážníky každoročně putuje přes čtrnáct milionů korun. Ulice města kontroluje sedmadvacet strážníků, kteří se střídají v nepřetržité službě. V terénu se zpravidla pohybují dvě dvoučlenné hlídky, jedna v autě a druhá pěšky.