Podle Českého hydrometeorologického ústavu je stupeň nebezpečí nízký.

„Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě nebo zásobování. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice,“ upozorňují meteorologové.

Veřejnosti doporučují sledovat dopravní zpravodajství, při cestách autem ubrat nohu z plynu a nezapomenout na zimní výbavu. V horkých oblastech i sněhové řetězy.

Přestože jarní počasí posledních dní už možná lákalo k přezutí aut, zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku je nutné mít minimálně do konce března. Hodit se mohou například už o víkendu.

„Na horách se budou místy tvořit sněhové jazyky,“ doplnil meteorolog Eduard Jarcovják.

Kvůli přeháňkám bude páteční ráno zatažené, na většině území má sněžit i během dne. Vločky doprovodí vítr s nárazy 15 metrů za sekundu. Teploty vystoupají ke 3 až 6 stupňům Celsia, na horách však může rtuť teploměrů klesnout i 5 stupňů bod nulu.

Předpověď na víkend slibuje oteplení. V sobotu 7, v neděli i 9 stupňů. „Odpoledne od západu až zataženo a ojediněle déšť, v polohách od 900 metrů sněžení,“ hlásí na oba dny Jarcovják. Nárazový vítr v horských oblastech může v sobotu dosáhnout až 25 metrů za sekundu.