Mezi Mohelnicí a Lošticemi řidiči neprojedou

Mohelnice, Loštice – Řidiči, kteří budou v následujících dnech projíždět mezi Mohelnicí a Lošticemi, by měli počítat s uzavírkou a objížďkou. Kvůli pokládce nového povrchu bude silnice mezi oběma městy ve středu 5. a ve čtvrtek 6. října uzavřená. V případě nepřízně počasí se může uzavírka protáhnout až do pondělí 10. října.

Objízdná trasa vede z Mohelnice přes Moravičany do Loštic. Uzavírka se dotkne také autobusů, které mezi oběma městy projíždějí. Také ty pojedou po objížďce.

Bludov chystá změnu územního plánu

Bludov – Změnu územního plánu připravují v Bludově. Návrh změn stěžejního dokumentu důležitého pro rozvoj celé obce je vystavení k veřejnému nahlédnutí do půlky října na odboru strategického rozvoje, územního plánování a investic Městského úřadu v Šumperku, který sídlí v Jesenické ulici 31. Dostupný je také na webových stránkách města Šumperka v sekci mapový portál pod odkazem územní plány obcí. Do poloviny října také může každý uplatnit písemné připomínky k navrhovaným změnám.

Historik představí osudy válečného veterána

Mohelnice – Dramatický životní příběh generála Karla Lukase představí na besedě v Městské knihovně v Mohelnici historik Jiří Friedl.

Ten sepsal publikaci, v níž popsal osudy rodáka z Brníčka, legionáře z první světové války, který se před nástupem nacismu podílel na budování československého pohraničního opevnění a po okupaci naší země odešel bojovat do Velké Británie.

Po návratu do vlasti a nástupu komunismu ale místo povýšení do generálské hodnosti musel Karel Lukas z armády odejít. Státní bezpečnost jej zatkla a umučila. Válečný veterán zemřel na následky brutálního bití v pankrácké věznici v roce 1949. Beseda, kterou Jiří Friedl doprovodí bohatým fotografickým materiálem, začíná v šestnáct hodin. Vstup je volný.

V Zábřehu ničí plevel mnohem šetrněji

Zábřeh – Novou službu zavedla zábřežská městská společnost EKO servis. Pořídila novou čtyřkolku s přidanou nádrží, která umí na chodnících přesně vyhledat plevel a zlikvidovat ho, aniž by bylo potřeba chemicky ošetřovat celou plochu.

Takzvaný systém selektivního postřiku má hned několik výhod. „Především uspoří až devadesát procent chemických prostředků a také čas strávený při aplikaci. Díky zařízení, které využívá optické a počítačové systémy, dokáže rozeznat umístění plevelů a stříkat pouze je, a ne okolní plochy," přiblížil výhody nového stroje jednatel EKO servisu Milan Doubravský.

Cílený postřik tak pomáhá šetřit životní prostředí a také šetří peníze vynaložené na herbicidy.

Zámek bude hostit výstavu ovoce

Zábřeh – Odrůdy jablek, které rostou na Zábřežsku, budou k vidění v neděli 9. října v zámku Skalička v Zábřehu. Od 14 do 17 hodin se zde uskuteční podzimní výstava ovoce. Během akce se návštěvníci se budou moci občerstvit v zámecké kavárně.

Výstava odhaluje podmínky v obuvnickém průmyslu

Jeseník – Výstava na stromech s podtitulem Poznej své boty je až do soboty 8. října k vidění v parku na náměstí Svobody v Jeseníku. Na patnácti plakátech bangladéšský fotograf GMB Akashe ukazuje, co vše se skrývá za zpracováním kůže pro evropský trh či za výrobou bot. Návštěvníci získají představu o pracovních podmínkách dělníků, kteří na předměstí Dháky zpracovávají kůži a vyrábí z ní boty.

V roce 2014 bylo na celém světě vyrobeno více než 24 miliard párů bot. Devět desetin světové produkce pochází z Asie. Pro tamní obuvnický průmysl jsou typické extrémně nízké mzdy, dlouhé nucené přesčasy i dětská práce. Dělníci a dělnice navíc pracují v nebezpečných pracovních podmínkách.

Na promenádě jsou k vidění proměny staveb

Jeseník – Proměny chátrajících staveb v důstojné objekty si mohou prohlédnout lidé, kteří zavítají na promenádu jesenických lázní. Před hudebním altánkem je až do konce října k vidění putovní část výstavy Má vlast cestami proměn. Mezi dvaadvaceti prezentovanými proměnami z Olomouckého a Moravskoslezského kraje jsou i dvě z Jesenicka. Kromě obnovy lázeňské kavárny v Jeseníku je to rekonstrukce penzionu ve Staré Červené Vodě.

Jesenická nemocnice nakoupila nová lůžka

Jeseník – Padesát elektricky ovládaných polohovatelných lůžek využívají pacienti jesenické nemocnice. Komfortněji si poleží na interním, chirurgickém a gynekologicko-porodnickém oddělení. Investice, jejíž součástí byl i nákup zdravotních matrací a nočních stolků s jídelní deskou, přesáhla dva miliony korun.

„Pacienti si sami budou moci ovládat své lůžko, nastavit jeho výšku. Tím mohou předejít možnému pádu, jako tomu hrozilo v některých případech u starších typů lůžek," sdělila hlavní sestra Jesenické nemocnice Marcela Kargerová. Zmizí tak případy, kdy se lidé po úrazech či operacích do postele dostali jen díky pomocným schůdkům.

Pacientům pobyt na lůžku zpříjemní nové matrace. Díky své speciální konstrukci snižují riziko vzniku proleženin.

V Hošticích budou závodit terénní auta

Javorník – Pořádná auta budou v sobotu 8. a v neděli 9. října k vidění v Horních Hošticích u Javorníku. Konat se zde bude 6. závod seriálu Big Shock! Cup 2016, Velká Cena Olomouckého kraje.

Slavnostní zahájení závodu se uskuteční v 9 hodin na javornickém náměstí. Samotný závod proběhne v sobotu od 10 do 18 a v neděli od 9 do 14 hodin. Vyhlášení výsledků je naplánováno na nedělní 16. hodinu.

Do Javorníku se závod seriálu Mistrovství České republiky v off road tech trialu vrací po třech letech. Právě v Javorníku tento svérázný sport vznikl. První závod se konal v roce 1998 na pastvinách nad horskou osadou Zálesí. Zatím poslední závod se uskutečnil v roce 2012 v Horních Hošticích.

Autoři: Petr Krňávek, Michal Krestýn