Stezka patří do kategorie smíšených, to znamená, že je určena i pro pěší. Ti na ní budou mít vyznačen zvláštní pruh včetně vodicí linie pro slepce.

Hlavní tah na Červenohorské sedlo, Jeseník a Polsko je mimořádně frekventovaný. Rovný úsek mezi Šumperkem a Rapotínem navíc svádí řidiče, aby pořádně šlápli na plyn; silnice je přitom úzká. Za posledních pět let se tu stane každý rok alespoň jedna nehoda, v níž se auto střetne s cyklistou.

„Jezdím tudy na kole docela často a velmi nerada, protože je to o strach, zvlášť když mě na té úzké silnici míjí kamion. Samozřejmě bych mohla jet obcí kolem zemědělského skanzenu, ale je to pro mě zajížďka. Na cyklostezku tady čekáme už léta,“ řekla Květa Sedláčková z Rapotína.

Podle tři roky starého dopravního průzkumu projede v úseku během víkendového dne 326 cyklistů, v pracovní den je jich 281. Chodců tu při průzkumu napočítali ve volném dnu 45, v pracovní den pak prošlo po silnici 34 pěšáků.

Nová stezka bude dlouhá téměř jeden a půl kilometru. Začíná v ulici Pod Holubím vrchem a končí před autobusovou zastávkou U Ptáčka. Jde zatím o první etapu stezky, která má v dalších letech pokračovat nejprve ke kulturnímu domu a ve třetí etapě až ke sklárnám. Ne všude bude možné, aby těsně lemovala silnici.

Stavba začala 21. listopadu. Investorem první etapy za dvanáct milionů korun je obec Rapotín, polovinu nákladů jí uhradí dotace.