V Šumperku bude první turnaj v doscgolfu

Šumperk – První discgolfový turnaj se v Šumperku uskuteční v neděli 16. října. Odehraje se v novém areálu v lokalitě Kotel, registrace začíná od 13 hodin.

Akce je určena pro širokou veřejnost, nováčky zasvětí do discgolfových technik i základních pravidel zkušení hráči. Discgolfová výuka pro začátečníky začíná v 13.30 hodin, samotný turnaj odstartuje o hodinu později.

Vybavení je možné si zapůjčit, startovné činí padesát korun. Více informací včetně registračního formuláře lze najít na webových stránkách České discgolfové asociace.

Město zve na koncert Radečků

Šumperk – Město Šumperk pořádá koncert u příležitosti výročí partnerství s polským městem Nysa a se slovenskou Prievidzou. Uskuteční se ve čtvrtek 13. října od 18 hodin v klášterním kostele.

Na koncertě vystoupí populární šumperská kapela O5 a Radeček a slovenské duo Huzika. Vstupenky jsou k dostání v Informačním centru Šumperk na Hlavní třídě za sto korun.

Partnerství s Nysou trvá již dvacet let, s Prievidzou o pět roků méně. Šumperk s oběma městy spolupracuje ve všech oblastech kulturního, hospodářského a politického života. Města pořádají společné sportovní akce, například fotbalový turnaj mládeže, úzká je také spolupráce mezi basketbalovými týmy Šumperka a Prievidze.

Mezi Šumperkem a Libinou nepojedou vlaky

Šumperk, Libina – Noční výluka omezí dopravu na trati ze Šumperku do Olomouce přes Uničov. Vlaky nebudou jezdit od soboty 16. října od 21.10 hodin do půl čtvrté ráno následujícího dne mezi Šumperkem a Libinou.

České dráhy všechny spoje nahradí autobusovou dopravou. Autobusy budou zastavoval v Šumperku a Novém Malíně před nádražími a v Hrabišíně na hlavní silnici na odbočce k vlakové zastávce a také na autobusové zastávce na návsi.

V Libině zastaví před nádražím a také na autobusové zastávce u školy, ale pouze pro výstup.

Rybáři vyloví Křemačovský rybník

Mohelnice – Na tradiční výlov rybníka mohou zájemci vyrazit v sobotu 15. října do Křemačova u Mohelnice. Rybáři začnou zatahovat sítě už v sedm hodin ráno. O hodinu později začnou šupináče prodávat pod hrází.

V Lošticích zahraje Veselka a Hulíňané

Loštice – Milovníci dechové hudby mohou zavítat v sobotu 15. října do Loštic. Od patnácti hodin se v Městském kulturním středisku koná jedenáctý autorský koncert Loštické Veselky.

Věnovaný bude textařce Věře Gremlicové z Hulína, která bude spolu s Václavem Kovářem také koncertem provázet. Kromě Loštické Veselky zahrají ještě Hulíňané, kteří slaví dvacáté výročí založení, a Václav Smola.

Po skončení koncertu bude následovat taneční podvečer s Hulíňany. Vstupné je sto dvacet korun.

Odborník představí nové druhy zeleniny

Šumperk – Přednášku na téma Vše o zahradě, dobrá semena a zelenina připravilo na sobotu 15. října územní sdružení Českého svazu zahrádkářů v Šumperku. Konat se bude v kongresovém sále společnosti Agritec v Šumavské ulici. Přednášející Peter Gajdoštín od devíti hodin pohovoří o tradičních i nových druzích zeleniny a jejich pěstování a bude také zodpovídat na dotazy návštěvníků. Vstup je volný, zúčastnit se mohou i lidé, kteří nejsou členy zahrádkářského sva­zu.

Palonín bude bez proudu

Palonín – Bez elektrické energie se budou muset v úterý 18. října obejít lidé v Paloníně. Proud nepůjde v celé obci od půl osmé ráno do tří hodin odpoledne. Důvodem odstávky jsou práce na údržbě zařízení distribuční soustavy.

Děti mohou kreslit narozeninovou oslavu snů

Šumperk – Novou soutěž pro děti vyhlásil šumperský spolek Jokes&Games. Jmenuje se Narozeninová oslava snů a děti by měly nakreslit obrázek, nejlépe formátu A4, o tom, jak si představují ideální oslavu svých narozenin, zda na ní má být dort, balonky, spousta dárků nebo kamarádi.

„Děti mohou použít libovolnou kreslící techniku i pomůcky, od pastelek až po vodové barvy nebo voskovky. Necháme to na nich," řekl zakladatel spolku Jakub Gloza.

K výtvoru by děti měly připojit své jméno, příjmení, věk a e-mail. Obrázek je nutné vhodit do schránky spolku Jokes&Games na Komíně, a to nejpozději do 28. října. Soutěží se o zajímavé ceny.

Libina chystá nový územní plán

Libina – Nový územní plán chystá obec Libina. Týkat se bude katastrálních území Dolní a Horní Libina a Obědné. Návrh strategického dokumentu důležitého pro další rozvoj obce je vystavený k nahlédnutí na odboru strategického rozvoje, územního plánování a investic Městského úřadu v Šumperku, který sídlí v Jesenické ulici nebo na Obecním úřadu v Libině.

Zájemci do něj mohou nahlédnout také na internetových stránkách města Šumperka, kde jej najdou pod odkazem Mapový portál ve složce Územní plány obcí.

Veřejné projednání nového územního plánu se bude konat v pondělí 31. října od patnácti hodin na radnici v Libině. Do sedmi dnů pak bude moci každý písemně uplatnit své připomínky a námitky k dokumentu.

V Zábřehu ničí plevel mnohem šetrněji

Zábřeh – Novou službu zavedla zábřežská městská společnost EKO servis. Pořídila novou čtyřkolku s přidanou nádrží, která umí na chodnících přesně vyhledat plevel a zlikvidovat ho, aniž by bylo potřeba chemicky ošetřovat celou plochu.

Takzvaný systém selektivního postřiku má hned několik výhod. „Především uspoří až devadesát procent chemických prostředků a také čas strávený při aplikaci. Díky zařízení, které využívá optické a počítačové systémy, dokáže rozeznat umístění plevelů a stříkat pouze je, a ne okolní plochy," přiblížil výhody nového stroje jednatel EKO servisu Milan Doubravský.

Cílený postřik tak pomáhá šetřit životní prostředí a také šetří peníze vynaložené na herbicidy.

Náměstí ožije trhovou slavností

Jeseník – Trhovou slavností, která bude zároveň oslavou letošní sklizně, ožije v sobotu 15. října Masarykovo náměstí v Jeseníku. Letošní poslední trhy se ponesou v dýňovém stylu.

Od 14 hodin si ve stáncích budou moci příchozí koupit regionální potraviny a výrobky. Pro děti i dospělé budou připraveny kreativní dílny.

Vyrobit si budou moci dýňového panáka, lampion nebo si pořídit podzimní fotku v dýňovém fotokoutku. V rámci doprovodného programu zahraje od 15 hodin kapela Brejle a o hodinu později rozjede svou show kouzelník.

Nadšení kulináři se mohou pochlubit svými dobrotami v soutěži o nejlepší dýňovou dobrotu. Součástí slavnosti bude též pouliční butik, kam může každý přinést pět kousků oblečení, které mu překáží v šatníku.

Cyklisté si užijí poslední kilometr sezony

Jeseník – Cyklistickou akci Poslední kilometr sezony bude v sobotu 22. října hostit Jesenicko. Milovníci cyklistiky se sejdou na Masarykově náměstí v Jeseníku, kde bude od 9 hodin probíhat prezentace. Od půl desáté do jedenácti se zde představí sportovní osobnosti, které se akce účastní.

V jedenáct hodin odstartují společné vyjíďky. Pro silniční cyklisty je připravena trasa přes Mikulovice a Zlaté Hory, pro ty terénní pak přes Čertovy kameny a prameny Javorné. Společným cílem bude Rejvíz, kde se budou moci účastníci občerstvit. Vyhlášeny zde budou i výsledky cyklistického seriálu Jesenický šnek.

Vlčice budou hostit Den jablek

Vlčice – Den jablek se uskuteční v sobotu 22. října ve Vlčicích. Akce se odehraje od 14 do 18 hodin u zdi místního zámku. Na programu budou soutěže Jablko roku a Jablečná specialita, dále hry pro děti, výtvarné dílny, prodej místních produktů či jablečný kvíz. Akci pořádá uskupení Biobab a místní samospráva.

V Černé Vodě vyloví rybník

Černá Voda – Velký rybník poblíž Černé Vody na Jesenicku vyloví rybáři v pátek 28. října. Výlov se uskuteční od 9 do 15 hodin. Přímo na hrázi budou moci lidé koupit rybu, součástí akce bude též vystoupení trubačů, dětská tombola a lesní stezka. Vstup na akci a parkování je zdarma.

Jezdeckou sezonu zakončí Hubertova jízda

Horní Heřmanice – Hubertovou jízdou ukončí letošní sezonu Jezdecký spolek při Střední škole gastronomie a farmářství. Akce se koná v sobotu 29. října v Horních Heřmanicích na Javornicku.

Program zahájí o půl dvanácté dopoledne parkur, v poledne je na programu křest hříběte. Samotná Hubertova jízda začne o půl jedné. O půl třetí se uskuteční hon na lišku a v patnáct hodin se budou moci povozit na koních děti. Současně si bude moci v tento den již od 10 hodin veřejnost prohlédnout heřmanický školní areál.

Hubertova jízda se koná jako připomínka parforsních honů. Jedná se o vyvrcholení a ukončení jezdecké sezony. Název nese po svatém Hubertovi, patronu jezdců a lovců.

V Hanušovicích budují nové chodníky

Hanušovice – Nové chodníky budou využívat obyvatelé sídliště Holba v Hanušovicích. Firma Sart obnovuje dvojici komunikací pro pěší. Jedna vede od železničního podjezdu v Zábřežské ulici podél řeky Moravy k mostu na sídlišti, druhá se nachází před panelovými domy 490 až 493. Šumperská stavební firma zakázku získala s cenou 1,4 milionu korun. Na její provedení má devět týdnů.

Stavbaři zateplují zlatohorské autobusové nádraží

Zlaté Hory – Budovu autobusového nádraží ve Zlatých Horách si vzali do péče stavbaři. Mění na ní okna, dveře a zateplují její plášť a střechu. Zakázku získala s cenou 3,2 milionu korun firma Taylor stavební z Města Albrechtic. Dokončit dílo má do prosince. Na akci město získalo více než milionovou dotaci. V budově autobusového nádraží se kromě čekárny nachází například kosmetické studio nebo bankomat.