Učitel matematiky a informačních technologií měl k počítačům blízko už na vysoké škole.

„Když jsem učil matematiku v Rudě nad Moravou, objevily se osmibitové počítače. Byl jsem tehdy zástupce ředitele a do školy se ty péemdéčka koupily. Protože na ně v té době nebyly programy a já jsem to uměl, začal jsem dělat první prográmky. Bavilo mě to,“ popisuje Michal Přikryl, jak se ke tvorbě výukových programů dostal.

Na přelomu let 1990 a 1991 začal v oblasti programování, prodeje učebních pomůcek a nakladatelské činnosti podnikat. Postupně vznikly výukové programy pro matematiku a český jazyk a také pracovní listy pro matematiku, češtinu, biologii, fyziku a pracovní výchovu. Vše v jedenácti modulech v různých úrovních pro žáky základních a středních škol.

Cédéček se vylisovaly tisíce

Okolo roku 2000 byla firma Empe po konkurenčním Terasoftu druhým nejvýznamnějším dodavatelem výukového softwaru v Česku. Programy z šumperské dílny mohly být v té době na každé druhé škole v Česku.

„Osobně bych si tipl, že to mohlo být i víc. Podle toho, kolik se toho vyrobilo a prodalo. Cédéček se vylisovaly tisíce,“ uvažuje muž, který dvacet let vyučoval na šumperské průmyslovce a v současnosti, v důchodu, učí externě na zdravotnické škole.

V dobách největšího rozmachu měla jeho firma roční obrat přes půl milionu korun. V současnosti to není ani desetina. Už před deseti lety uvažoval, že prodej výukových programů skončí.

„Objevily se ale 64 bitové operační systémy a v roce 2012 jsem musel své programy přeprogramovat na nové verze. Ty staré přestaly fungovat. Tím pro nás opět nastal určitý boom. Málo z dosavadních firem mělo k dispozici programátory, které si platily. Kdežto já si nikoho neplatil, pro mě nebyl problém programy přepracovat. A znovu se začaly prodávat,“ vzpomíná.

Mírný nárůst zaznamenal i poté, co školy kvůli epidemii koronaviru musely loni přejít na domácí výuku. „Najednou přibylo objednávek. Jistý posun tam je, z mého pohledu příjemný, ale jedná se o pár desítek kusů. Jsem ročník 1952, čtyři roky v důchodu. Nemůžu ale přestat podnikat, lidé mé programy pořád kupují,“ uzavírá muž, který své dílo postupně předává synovi.