Název šumperského výrobního družstva byl ve spojitosti s Michalem Redlem poprvé zmiňován v médiích v letos v únoru. Server Seznam zprávy tehdy popsal schůzku z listopadu 2021, které se účastnil generální ředitel České pošty Roman Knap a jednatel družstva Raudo Zbyněk Ščuglík.

Jednání se mělo týkat provozování poboček v rámci programu Pošta Partner. Družstvo Raudo v předcházejících měsících se státním podnikem uzavřelo smlouvy na provozování několika partnerských poboček: v Jeseníku-lázních, Rapotíně, Velkých Losinách a Vikýřovicích na Šumpersku, Darkovičkách na Opavsku, Halenkovicích na Zlínsku, Mikulčicích na Břeclavsku, Chotovinách a Mnichu v jižních Čechách.

Na schůzce však byl podle serveru přítomen i Michal Redl. S ředitelem pošty měl mluvit mimo jiné o budoucnosti státního podniku. Není přitom jasné, jak se Michal Redl na schůzce objevil.

„Přišel na straně toho obchodního partnera, já ho nezval,“ řekl v únoru Seznam zprávám Knap.Jednatel firmy Raudo Zbyněk Ščuglík pro stejné médium kategoricky popřel, že by Redla přivedl.

„Nikoho jsem nepřivedl, Redla neznám, nemohl jsem ho nikam vodit,“ uvedl tehdy.

Zatím naposledy se na šumperskou společnost zaměřil Deník N. Jeho reportérka přinesla informaci, že při velké razii v červnu letošního roku zasahovala policie i ve výrobním družstvu Raudo.

„Policie k nám přišla a chtěla si ověřit některé věci. Chtěli vidět naše firemní obálky, kontrakty s dopravním podnikem a účetní záznamy. Vše jsme jim předali na flash disku,“ popsal pro médium Tomáš Osladil, který má v družstvu na starosti ekonomické oddělení.

Stovky smluv s dopravním podnikem 

Předseda družstva Zbyněk Ščuglík byl podle policie s Michalem Redlem v častém kontaktu. Redl se měl firmě údajně snažil navýšit zakázky od dopravního podniku. Policie se domnívá, že za navýšení zakázek si Redlova údajná zločinecká skupina řekla společnosti Raudo o úplatky. Deník N v této souvislosti popsal komunikaci z loňského května. Zbyněk Ščuglík na opakované dotazy médií v posledních týdnech odmítá odpovídat s odkazem na mlčenlivost, kterou podepsal na policii.

Z registru smluv vyplývá, že mezi pražským dopravním podnikem a firmou Raudo bylo od roku 2017 do poloviny roku 2022 podepsáno 459 smluv v celkové hodnotě 127 milionů korun bez DPH. Týkaly se dodávek ochranných pomůcek, brusiva, náhradních dílů na autobusy nebo oprav pneumatik. Největší sumu peněz inkasovalo družstvo v roce 2017, a to 42 milionů korun.

V následujících letech částky kolísaly, ale víceméně klesaly. Nejnižší objem měly smlouvy uzavřené v roce 2020, a to 8,3 milionu korun. Loni narostly na patnáct milionů. Za první polovinu letošního roku mají smlouvy uzavřené mezi Raudem a dopravním podnikem hodnotu 4,3 milionu korun.

Protektory, drogerie i autoservis

Raudo bylo jako výrobní družstvo invalidů založeno v roce 2004. Jeho hlavním posláním bylo zaměstnávat pracovníky se změněnou pracovní schopností a jejich prostřednictvím umožnit zákazníkům dodávky výrobků a služeb v režimu takzvaného náhradního plnění. V roce 2007 získalo družstvo hlavní provozní areál v Uničovské ulici v Šumperku.

V roce 2016 se dostalo k části areálu bývalého závodu Velamos v Petrově nad Desnou, kde založilo protektorovací závod a získalo další skladové prostory.

Družstvo kromě výroby protektorů nabízí spotřební materiál pro lesní hospodářství, náhradní díly pro automobily, oleje, maziva, drogerii, nářadí či ochranné pracovní pomůcky. Vyrábí také hadice a provozuje autoservis. V Šumperku a v Praze též provozuje pneuservis.

Střediska společnosti Raudo zaměstnávající převážně pracovníky se změněnou pracovní schopností, kteří pro zákazníky provádí například ostrahu, údržbu a úklid nemovitostí, předvýrobní přípravu, balení zboží, administrativní práce nebo kontrolu dodržování léčebného režimu pracovníků na nemocenské.

V roce 2020, za nějž je ve veřejném rejstříku dostupná poslední výroční zpráva, měla firma 149 zaměstnanců, obrat 300 milionů korun a zisk více než 26 milionů korun.