Jeho výkon zaznamenala pelhřimovská Agentura Dobrý den a 8. prosince ho zařadila do České databanky rekordů.

V sedmitisícové výšce se Jakub Mikula ocitl 11. srpna 2010 při výpravě na vrchol Pik Lenin v Pamíru. Bylo mu dvacet let a osmnáct dní. Do Pamíru se vydal se svým otcem a pokus o zdolání 7134 metrů vysoké hory skončil sto metrů pod vrcholem. Dojít k cíli znemožnilo dvojici extrémní počasí a Jakubovy omrzliny.

Na vhodné počasí pro závěrečný výstup čekali ve třetím výškovém táboře v 6100 metrech tři dny. Bičoval je vítr o rychlosti 80 kilometrů v hodině při teplotě dvacet pod nulou.

„Na hřebeni sto metrů pod vrcholem, kdy jsme před sebou měli ještě asi hodinu cesty, mi Jakub řekl, že přestává cítit nohy. Na tváři měl omrzliny a v očích slzy. Sundal jsem mu boty a holýma rukama mu je začal masírovat. Muselo to hodně bolet, od kotníků dolů je měl úplně bílé. Nohy se chytly, začal v nich cítit jehličky. Kdyby mi o problému včas neřekl a přestal ho vnímat, byl by to velký průšvih,“ popsal drama po návratu Zdeněk Mikula. Oběma bylo jasné, že se musí otočit a že je to na poslední chvíli.

Pelhřimovská agentura má z poslední doby má ještě jeden podobný rekord, jaký zapsala Jakubovi. Týká se výstupu na nejvyšší horu Evropy v nejnižším věku.

„Jeho držitelem je Matěj Kožíšek, na Mont Blancu byl letos 4. srpna ve věku 12 let, jeden měsíc a jeden den, doba výstupu a sestupu trvala celkem čtyři dny a převýšení činilo 3 800 metrů,“ informovala Bára Kotková z Agentury Dobrý den.