Mikulovice nabízejí bývalou celnici a přilehlé pozemky k pronájmu vůbec poprvé.

„Máme jednoho potenciálního zájemce. Zatím však nemáme konkrétní informace a není jasné, co by v budově provozoval. O objekt příliš velký zájem nebyl, narozdíl například od Zlatých Hor a Bílého Potoka u Javorníku. Možná bylo příčinou jeho stáří,“ uvažuje místostarosta Mikulovic Jiří Šimík (KDU-ČSL).

S budovami mělo vedení radnice velké plány. Společně s Poláky zde chtělo vybudovat byty pro sociálně potřebné. Neúspěšně dopadlo i jednání s podnikateli, kteří chtěli budovu přeměnit na byty.

Před nedávnem se podařilo najít využití pro hraniční přechod i radnici ve Zlatých horách.

„Po dlouhé době jsme našli zájemce. Je jím jedna zlatohorská firma. Jsme rádi, že se někdo přihlásil, objekt jsme nabízeli dva roky,“ říká starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.).

Problém s hledáním nájemce naopak neměli v Javorníku. Našli jej hned v roce 2009.

„Hraniční přechod má v pronájmu polská firma, která v něm zřídila internetový obchod,“ sdělil místostarosta Javorníku Petr Polášek (ODS).
Celnice ztratily své opodstatnění na konci roku 2007, kdy Česká republika vstoupila do schengenského prostoru. Od té doby lze státní hranice překračovat kdekoli a nejsou na nich vykonávány kontroly.

Na začátku roku 2009 převedl stát pozemky a budovy bývalých hraničních přechodů v Mikulovicích, Javorníku a Zlatých Horách na obce. Kromě majetku, jehož cenu stát vyčíslil na 78 milionů korun, získaly obce především starost, jak jej využít. Využití hraničních přechodů ztěžuje skutečnost, že obce deset let po převodu od státu tyto nemovitosti nesmějí prodat.