Ve vozidlech jsou zaklínění zranění řidiči, pod sutinami zavalení vojáci, z cisterny uniká nebezpečná látka…

To byly situace, se kterými se musely vypořádat v úterý 14. února na česko-polských hranicích složky integrovaného záchranného systému z obou zemí při mezinárodním taktickém cvičení.

Cvičení stížila pandemie

„Na základě scénáře se po nahlášení nehody rozběhly záchranné práce, na kterých se podíleli čeští a polští profesionální i dobrovolní hasiči, záchranáři, zdravotníci a policisté. Součástí taktického cvičení bylo také nasazení nového technického vybavení, které bylo financováno ze dvou evropských projektů, na kterých spolupracují partneři z česko-polského příhraničí,“ sdělila krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

S ohledem na charakter a rozsah mimořádné události byl zřízen štáb velitele zásahu a místo zásahu bylo rozděleno do tří úseků.

Aby to měly zasahující jednotky ještě těžší, podle zadání se vše zkomplikovalo tím, že se nehoda stala v době pandemie, kdy nebylo možné s ohledem na vydaná opatření na území obou států řídit záchranné a likvidační práce běžnými postupy.

Zasahující záchranáři i tak museli vyprostit zraněné řidiče z vozidel, zachránit lidi z objektu s narušenou statikou a zajistit ho, všem poskytnout neodkladnou péči před příjezdem zdravotníků, zlikvidovat následky úniku nebezpečné látky z havarované cisterny.

Cílem taktického cvičení bylo prohloubit komunikaci mezi složkami integrovaného záchranného systému a jejich operačními středisky a procvičit systém záchranářské pomoci v rámci přeshraniční spolupráce s Polskou republikou.

V akci byly i drony

„Ověřili jsme také možnosti využití bezpilotních a kamerových systémů pro řízení zásahu na obou stranách hranice. Procvičili jsme též postupy při záchranných a likvidačních pracích v případě likvidace následků dopravní nehody s únikem nebezpečné látky,“ dodala Lucie Balážová.

Do taktického cvičení se zapojilo sedmdesát lidí a 27 kusů techniky. Využita byla speciální technika a vybavení, které bylo pořízeno z prostředků Evropské unie.

K monitoringu situace na místě zásahu a ke sledování dopravy tak byly využity drony a kamerový systém. K vyhledávání lidí v nestabilním objektu byl nasazen dron pro uzavřené prostory, který lze využít právě pro vyhledávání osob v sutinách či v jiných uzavřených prostorech, kde by bylo nasazení hasičů či záchranářů krajně nebezpečné.

Stabilitu objektu hlídaly takzvané inklinometry a mobilní kamerový systém. Záznamy z nových bezpilotních a kamerových systémů byly rovnou přenášeny do štábu velitele zásahu, kde je specialisté analyzovali.

Policie pak kvůli simulovaně probíhající pandemii využila detektory tělesné teploty, aby minimalizovala riziko přenosu infekce.