Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliarda z unie na kanalizaci je zase o něco blíž

Šumpersko – Pět měst na Šumpersku má opět o něco větší šanci, že se obří projekt na stavbu kanalizace za více než jednu a půl miliardy korun podaří dotáhnout do zdárného konce. Času ale rychle ubývá.

3.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Vojtěch Podušel

Zbývá dořešit smluvní otázky a získat definitivní potvrzení o přidělení dotace. Evropská unie má na tento projekt poslat 1,2 miliardy korun. Pokud se vše zvládne, kopat se v Zábřehu, Mohelnici, Šumperku, Lošticích a Hanušovicích začne na jaře.

Společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ), která je investorem akce, se navíc podařilo vyjednat slevy se čtveřicí firem, jež se budou na stavbě podílet. Celkem se má jednat až o osmdesát milionů korun.

Klikni na obrázek, zvětší se
grafika.

O ně by se mohl poměrně snížit i podíl jednotlivých měst na investici. „V případě Zábřeha by to pro město bylo o přibližně pět milionů korun méně," řekl starosta Zábřeha a člen představenstva VHZ František John. Právě na Zábřeh připadá největší objem prací.

Uspořit má i Mohelnice, kde se kromě kanalizace bude rekonstruovat i čistička odpadních vod. „V roce 2010 měl být podíl města čtyřiapadesát milionů korun, teď jsme se dostali už na přibližně jednapadesát milionů," sdělil místostarosta Mohelnice Aleš Miketa, který zastupuje město v představenstvu vodohospodářské společnosti.

Nyní je ale potřeba co nejrychleji vyřešit všechny smluvní podklady, aby VHZ mohla dostat rozhodnutí o přidělení dotace. Zbývá hlavně uzavřít smlouvu mezi společností a městem Zábřeh o jeho podílu na financování.

Město mělo problém hlavně s financováním přípojek. Šlo o to, kdo zaplatí náklady na domovní přípojky v případě, pokud se změní trasa kanalizace.

Podle zákona náklady na připojení nesou jednotlivé domácnosti či firmy. Pokud by to ale k nové přípojce měli dál než dosud, tak by se jim to prodražilo. Tomu chtělo město předejít a požadovalo, aby v tomto případě přípojky zaplatila VHZ. Ta to odmítala.

„Jednali jsme na ministerstvu zemědělství a chtěli znát jeho stanovisko. Ministerstvo dalo za pravdu našemu pohledu na věc. Představenstvo rozhodlo, že náklady v těchto případech uhradí VHZ. Půjde jen o jednotlivé případy, ale jedná se nám také o to, aby se pak lidé nebránili, že se kvůli tomu nechtějí na kanalizaci připojit," vysvětlil starosta John.

Zábřežští zastupitelé budou o smlouvě s VHZ rozhodovat na mimořádném zastupitelstvu. Starosta jej svolá na středu 15. ledna. Vše je totiž potřeba vyřešit ještě během tohoto měsíce. „Od Státního fondu životního prostředí a ministerstva životního prostředí máme příslib, že rozhodnutí o přidělení dotace bychom po splnění všech podmínek měli dostat do dvou až čtyřech týdnů," doplnil starosta John.

Přípravy projektu nyní běží naplno. Představenstvo vodohospodářské společnosti zadalo dodavatelským firmám, aby začaly připravovat projektovou dokumentaci k jednotlivým stavbám. „První část prováděcí dokumentace ke stavbám ve všech pěti městech přijde na necelých osm milionů korun," uvedl předseda představenstva VHZ Libor Dostál.

Největší investiční akce v dějinách okresu se začala připravovat už v roce 2006. Vše se pak na dlouhou dobu zadrhlo v Bruselu. Evropské komisi se nelíbil způsob zadání veřejné soutěže na zhotovitele ani cena prací a materiálu. Souhlas přišel teprve loni na jaře.

Pak se ale vyskytly problémy s technickými detaily, zejména sílou trubek, které mají skončit pod zemí. Hrozilo kvůli tomu krácení dotace až o stovky milionů korun. Odborný posudek nakonec na podzim potvrdil, že navržené trubky jsou v pořádku.

Starosta Zábřeha František John: Město samo by na takovou investici nikdy neměloStarosta Zábřehu František JohnZábřeh – Největší objem prací v připravovaném projektu stavby kanalizace v pěti městech okresu připadá na Zábřeh. Město se má na financování stavby podílet pětasedmdesáti miliony korun, které si půjčí od banky.

Hodnota prací je přitom více než desetinásobná. „Finanční krytí máme zajištěné. Smlouvu s bankou jsme podepisovali v pátek 3. ledna," řekl starosta Zábřeha František John.

Je to pro Zábřeh největší investice v dějinách?Jednoznačně ano. S daní z přidané hodnoty dělá celkový objem prací ve finančním vyjádření přibližně osm set padesát milionů korun. Samo město ani Vodohospodářská zařízení Šumperk by na takovou investici peníze neměly.

Kde má město s kanalizací největší problémy?Stará část Ráječku za železniční tratí nemá zatím vůbec připojení ke kanalizaci. Máme také nové lokality pro výstavbu rodinných domů, například na Výsluní nebo na Skaličce, kde už je kanalizace na hranici kapacity. Bez jejího zvýšení by se zde nemohlo stavět.

Která část stavby bude nejnáročnější?Oříškem bude Krumpašský potok. Ten vede v potrubí z Kumpachu napříč městem až na dolní náměstí a v současnosti plní funkci kanalizace. Svádí se do něj odpadní i dešťové vody, což normy nepřipouštějí. Navíc tak na čističce končí i dešťová voda, což zvyšuje náklady.
Bude proto nutné oba řady oddělit. Do Krumpašského potoka pak potečou jen povrchové vody a splašky se budou odvádět souběžně položenou kanalizací. Stavebně je to náročné, ale je potřeba tuto věc vyřešit.

Město stále nemá uzavřenou smlouvu se společností VHZ, která investorem akce. Smlouva je přitom podmínkou přidělení dotace. Jaké budou další kroky?Problémy byly s financováním přípojek v případech, kdy nové potrubí povede jinudy než dosud. Podařilo se to vyřešit a v těchto případech přípojky uhradí VHZ. My teď musíme schválit smlouvu s VHZ na zastupitelstvu, a to do dvou týdnů. Svolám proto mimořádné jednání.

Autor: Michal Krestýn

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Nehoda na Mohelnickém kopci
4

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Na učilišti v Horních Heřmanicích začínají mladí lidé pronikat do tajů včelařství. Střední škola gastronomie a farmářství je jedinou v kraji a jednou z mála v republice, která tento obor vyučuje. Na nové zaměření láká i sportovní obor gymnázia v Jeseníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení