VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliardová investice se ocitla nad propastí

Šumpersko – Obří investice za více než jednu a půl miliardy korun se ocitla na okraji propasti. Hrozí, že léta připravovaný projekt rekonstrukce kanalizace v pěti městech regionu – Zábřehu, Mohelnici, Lošticích, Šumperku a Hanušovicích – nakonec skončí v šuplíku.

16.9.2013 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Černý

Investici ohrožují technické detaily provedení, například síla trubek, které mají skončit v zemi. Panují obavy, že v zadávacích podmínkách veřejné soutěže byly uvedené jiné trubky, než které jsou v projektu vítězné firmy.

To by mohlo znamenat vážné problémy při proplácení dotace. Ministerstvo financí by kvůli tomu mohlo dotaci zkrátit i o desítky procent. Ve finančním vyjádření jde o stovky milionů korun.

Města navíc začíná čím dál víc tlačit čas. Podle původních předpokladů se mělo začít stavět už letos v létě. Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ), která je investorem celé akce, ale stále ještě nemá uzavřené smlouvy o spolufinancování s Mohelnicí a Zábřehem.

Bez těch není možné kopnout do země. Veškeré práce přitom musejí být hotové nejpozději v polovině roku 2015, do podzimu tohoto roku je pak potřeba vše vyúčtovat.

„Podle mého názoru je projekt prakticky na sto procent ve fázi ukončení," míní místostarosta Mohelnice a člen představenstva VHZ Aleš Miketa.

Bližší informace nechtěl uvést s tím, že nejprve chce s celou situací seznámit zastupitele města. Nastínil ale, že problémy jsou v zadávací dokumentaci a mohou znamenat, že by nakonec města na dotacích nemusela dostat ani korunu. „Ministerstvo financí navíc dosud nevydalo k projektu kladné stanovisko," doplnil Aleš Miketa.

Předseda představenstva VHZ Libor Dostál nevidí k takovému pesimismu důvod. „Stále jednáme se Státním fondem životního prostředí. Nechali jsme si zpracovat odborný posudek, je ale potřeba ho ještě doplnit. Proto se ještě tento týden znovu sejde představenstvo. Sedmého října pak předložíme kompletní informaci akcionářům na jednání mimořádné valné hromady," řekl Libor Dostál.

Jen valná hromada jako nejvyšší orgán společnosti by zřejmě mohla rozhodnout o tom, že celý projekt skončí. Už teď je ale jisté, že otázka kanalizace se ve středu 18. září znovu dostane na jednání zastupitelstva v Mohelnici, kde místostarosta Miketa předloží zastupitelům svou zprávu o aktuálním vývoji. Ve stejný den zasedají i zastupitelé v Zábřehu.

Projekt rekonstrukce kanalizace v pěti městech Šumperska v datech* 2006 – začíná se připravovat obří projekt na rekonstrukci kanalizace v pěti městech regionu
* 2008 – veřejná soutěž na dodavatele stavby
* duben 2009 – konec veřejné soutěže, VHZ následně uzavírají smlouvu s dodavatelskými firmami
* léto 2009 – původní termín, kdy se mělo začít stavět
* září 2010 – Evropská komise dostává žádost o dotaci na projekt Zlepšení kvality vod horního povodí řeky Moravy – II. fáze potvrzenou ministerstvem financí
* konec roku 2010 – původní termín ukončení stavby
* 2011 – 2012 - Evropská komise opakovaně žádá o doplnění informací k projektu
* leden 2012 – představenstvo VHZ odvolává z funkce předsedy Jiřího Vepřka
* 27. března 2013 - Evropská komise vydává rozhodnutí o poskytnutí dotace
* polovina roku 2013 – nový termín, kdy se mělo začít stavět
* 2015 – do tohoto roku se Česká republika zavázala, že bude čistit odpadní vody ve všech sídlech nad dva tisíce obyvatel
* polovina roku 2015 – poslední termín pro dokončení stavebních prací
* podzim 2015 – poslední termín pro vyúčtování celého projektu

Autor: Michal Krestýn

16.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šumperk přišel o Smrže, navíc skončila jeho domácí série neporazitelnosti

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení