Více než dvacetimilionovou dotaci získala obec Loučná nad Desnou na rekonstrukci kulturního domu. Ten se nachází v původní zámecké oranžerii, která byla na kulturní stánek přebudována v padesátých letech. Obyvatelům Loučné pak sloužil celou socialistickou éru, v 90. letech ale musel být uzavřen kvůli špatnému technickému stavu.

„Při rekonstrukci chceme zvenku obnovit původní vzhled zámecké oranžerie, tak jak vypadala před rokem 1950. Budova je součástí památkově chráněného zámeckého areálu, o to byla příprava projektu složitější. Kulturní dům v Loučné citelně chybí, proto jsme projekt připravovali velmi pečlivě,“ řekl starosta loučné nad Desnou Pavel Martínek. Na otevření rekonstruovaného kulturního zařízení se obyvatelé Loučné mohou těšit letos v listopadu.

Rovných šest milionů korun z peněz Evropské unie připadne Starému Městu. Za ně postaví nový sportovní areál. „Areál plánujeme v sousedství fotbalového hřiště, využíván bude především pro atletické disciplíny, jeho součástí bude také minigolf,“ představil projekt starosta Starého Města Vladimír Černín.

S velkorysým centrem sportu a zábavy mohou počítat také obyvatelé Vikýřovic. Úspěšný projekt bude stát téměř třicet milionů korun. „Žádali jsme o dotaci na výstavbu multifunkční haly, které bude sloužit pro sportovní, kulturní a volnočasové aktivity. Je to reakce na fakt, že se do naší obce stěhuje hodně mladých rodin, kterým podobné zázemí chybí,“ vysvětlila starostka Vikýřovic Zdeňka Riedlová.

Právě Vikýřovice jsou v získávání dotací z evropských fondů velmi úspěšné, za poslední roky se jim podařilo připravit šest významných projektů, jejichž drtivou většinu nákladů finance z Evropské Unie pokryly.

Přes sedmadvacet milionů získala také šumperská Střední odborná škola a učiliště. Peníze využije na přístavbu dílen, kde učni vykonávají odbornou praxi.

Smlouvy o přidělení peněz z Evropské fondu pro regionální rozvoj podepsali starostové jmenovaných obcí v pátek 12. května v Loučné nad Desnou.