Pauzou bude jen Silvestr a lednový mezinárodní kongres psychiatrů. Současní klienti jsou poslední, kteří si užívají masáží a vodoléčebných procedur ve starých prostorách. Na jaře přivítá Priessnitz návštěvníky v nové podobě.

Do Priessnitzových léčebných lázní přitekla historicky nejvyšší dotace. Na proměnu sanatoria Priessnitz je třeba třiadevadesát milionů korun a celých třicet milionů korun získala společnost z Evropské unie.

„Čeká nás kompletní rekonstrukce celého přízemí a modernizace dvanácti apartmánů, kde chceme zvýšit pohodlí pro naše klienty,“ uvedl generální ředitel PLL Roman Provazník. Při rekonstrukci pacienti o své koupele nepřijdou. Lázně na zimu zprovoznily tři roky opuštěnou budovu Balnea.

Největší částka jde do rekonstrukce vodoléčeb. Pravá strana se stane holdem priessnitzových metod. „Bude upravená v retro stylu. Kachličky nahradí dřevěné obložení, které bude evokovat dobu Priessnitze. I saunový svět bude ze dřeva. Hlavně zde bude chodníček na nožní koupele, který bude vysypaný kamením pro masáže chodidel,“ řekl Provazník.

Bazénky na nožní a ruční koupele mají zatím lázně jen na svahu nad lázněmi. A ty se dají používat jen v létě. „Teď budou mít klienti tuto možnost přes celý rok,“ řekl ředitel.

Přerod do moderní podoby čeká i levou stranu koupelí. „Budeme mít wellness, který nabídne koupele v luxusu, který je běžný v zahraničí,“ uvedl Provazník.

Na zahájení rekonstrukce už netrpělivě čekají rehabilitační pracovníci. „Rekonstrukci koupele potřebují jako sůl. Pro nás je nejdůležitější, aby se rychle napouštěla voda. Když teče voda do vany, nejdou například skotské střiky,“ přiblížila denní trampoty Karin Haltmarová.

Terapeutka podotkla, že zařízení a uspořádaní koupelí dávno nevyhovují současným nárokům klientů, kteří požadují více soukromí. „Teď jsou kabinky po dvou a nově budou samostatné. Není vhodné, že vany jsou pohromadě. Jestli chcete relaxovat, požadujete soukromí,“ dodala Haltmarová.