Ty dříve sloužily jako sklad ošacení Českého červeného kříže.

Finance na provoz stacionáře chce Armáda spásy získat z grantů Olomouckého kraje.

„České dráhy zatím požadují za pronájem cenu, která je pro nás neakceptovatelná, ale dále vedeme jednání. Pomoc přislíbila také šumperské radnice, která by financovala nutné stavební úpravy. Ty by se týkaly především vybudování hygienického zařízení,“ sdělil ředitel šumperské pobočky Armády spásy David Jersák.

Zařízení by bezdomovcům sloužilo především v zimních měsících, kdy útočiště před zimou hledají ve veřejných prostorách. Kromě čekáren vlakového a autobusového nádraží si také někdy vybírají úřady. Podle Davida Jersáka by denní stacionář v Šumperku mohlo využíval patnáct až dvacet bezdomovců, kromě základní hygieny jim pracovníci Armády spásy chtějí nabídnout i možnost ohřevu jídla.

20 milionů pro Boétheia Jeseník

Až dvacet milionů korun může získat z evropské pokladny společnost Boétheia v Jeseníku, která ve městě provozuje také azylový dům. Peníze organizace potřebuje na odkoupení zchátralé budovy od města a její kompletní rekonstrukci.

Do azylového domu zatéká. Střecha je děravá tak, že při deštích jsou po objektu rozmístěné mísy na zachytávání vody. Stará dřevěná okna jsou v dezolátním stavu. Radiátory v některých pokojích vůbec netopí.

Závad je však v domě mnohem více. Boétheia se ale do oprav zatím pustit nemohla. „Nebyly peníze a dokud není objekt náš, nemůžeme získat žádnou dotaci na rekonstrukci,“ vysvětlil ředitel azylového domu Jan Zaoral.

Při opravách budou muset řemeslníci sáhnout i do střechy a právě s tímto prostorem má organizace velké plány.

„Chceme zde vybudovat počítačovou učebnu. Zatím máme jen jeden počítač v jídelně, ale internetové spojení je špatné,“ uvedl Zaoral.

V prostorách půdy by měla vzniknout i školicí místnost. „Naši klienti mají hodně problémů s penězi. Teprve až přijde vyděrač a nahání je, tak zjistíme, že si někde vzali půjčku a jen se více dostávají do dluhové pasti. Proto potřebují právní a dluhové poradenství. Stejně tak i zdravotní osvětou. Jsou nemocní, mají vážné problémy, ale neléčí se a teprve, když zkolabují, tak zjistíme, že mají silnou cukrovku nebo vysoký tlak,“ přiblížil Zaoral.

Záměr vedení domu se líbí i jeho obyvatelům. Obzvláště se těší na počítačovou učebnu. „Určitě to bude dobré. Pomůže to lidem jako jsem já k seberealizaci,“ chválí plány jeden z klientů domu Jakub Staněk.