S nápadem přišel zastupitel Libor Šíp, pro kterého je fotografování velkým koníčkem. Jeho záliba ho před deseti lety vyhnala vstříc velké vodě. Objížděl na kole Rudu, Aloisov, Olšany, Bohutín i Bohdíkov a fotil katastrofu.

„Střed Rudy byl zatopený, takže do dolní části obce se dalo dostat jen objížďkou přes kopec, tedy přes Hrabenov a Radomilov. V některých místech jsem se při focení brodil po pás ve vodě,“ vzpomíná fotograf. Myslel tehdy na to dokumentovat dramatickou událost, aby svědectví o ní zůstalo zachováno pro další generaci. Letos v červnu už měl Libor Šíp situaci mnohem jednodušší. Se starými snímky putoval vesnicemi a hledal stejné záběry. „Někde už to ani nebylo možné, protože stromy třeba natolik vyrostly, že výhled zakryly,“ řekl Šíp.

Současné protějšky dělal také ke snímkům, které při povodni pořídil další fotograf z Rudy Lubomír Šimek. Výstavu si mohou zájemci prohlédnout ještě dnes od devíti do devatenácti hodin.

Řeka Morava se 7. července 1997 rozlila v Rudě do šíře tří set metrů poté, co se říční hráz na třech místech protrhla. Na fotbalovém hřišti sahala hladina až do výše 220 centimetrů. Povodeň v obci zcela zničila tři domy, deset dalších bylo dlouhodobě neobyvatelných, asi dvě stě obydlí bylo poškozeno či zaplaveno. Dnes už Rudu chrání před stoletou vodou nové hráze.