Stavbu v hodnotě 4,4 milionu korun bez DPH začíná budovat firma LAS z Bludova.

„Ještě letos bychom chtěli mít zhotovenou základovou desku,“ řekl starosta Rapotína Bohuslav Hudec.

Na místě již existuje nová trafostanice, přípojky vody, kanalizace a vrt jako budoucí zdroj vody.

Vedle klubovny v první etapě vznikne golfové odpaliště s cvičnými plochami, parkoviště a případně technické centrum. Vybudování odpaliště závisí na změně územního plánu. Tu v současnosti řeší pracovníci Městského úřadu Šumperk.

Pokud se projekt golfu ukáže jako životaschopný, mělo by zde v horizontu pěti až deseti let vzniknout šesti či devítijamkové golfové hřiště. V regionu Jeseníků by bylo první svého druhu.

Klidová rekreační zóna

Na rozdíl od jiných obdobných hřišť v republice má fungovat na principu spolkové činnosti a má být otevřené veřejnosti.

„Chceme překonat mýtus, že tento sport je jen pro bohaté. Navíc jde o sport vhodný pro všechny věkové kategorie a to především pro seniory a děti,“ sdělil člen výboru spolku Golf club Rapotín Jaroslav Huf.

Spolek má zajišťovat provoz odpaliště a je připraven zajistit vybavení sportoviště v rádu stovek tisíc korun. V současnosti má více než osmdesát členů, využívat však musí jiná hřiště. Nejbližší se nachází v Kořenci u Boskovic a u Olomouce, ve výstavbě je v Ústí nad Orlicí.

Starosta Rapotína zdůraznil, že prostor bude sloužit nejen golfu. Nacházet by se zde mohla například půjčovna kol nebo okruhy pro běžkaře.

„Chceme jej využívat v rámci rekreace jako klidovou zónu pro volnočasové aktivity. Nebráníme se sportům, které budou doplňovat aktivity vzniklé na místě někdejší Sanatorky. Chceme tuto oblast propojit s městem Šumperk, zkulturnit a zpřístupnit pro širokou veřejnost,“ dodal starosta Hudec.

Motokros? V jiné části obce

K záměru měli výhrady někteří ekologičtí aktivisté. Celou věc řešili úředníci ministerstva životního prostředí, ti však jejich námitkám za pravdu nedali. V prostoru se vyskytují chránění živočichové, zvláště obojživelníci. Aby zde mohli žít i nadále, vzniknou zde dvě nová jezírka, „broučkoviště“ nebo zídky pro plazy.

Na místě budovaného sportovního areálu roky fungoval motokros. Hluk však znepříjemňoval život lidem v blízké lokalitě Nové Domky. Sepsali i několik petic. Rapotínští zastupitelé proto hledali pro areál jiné využití.

Motokrosový sport by se v budoucnu mohl do Rapotína vrátit.

„S motokrosem nemáme problém, ale v jiné části obce, která nebude tak hlukově zatěžovat obyvatele,“ uzavřel starosta Hudec.