Naopak na dvou tratích soukromé Železnice Desná vlaky jezdí. Kvůli stávce personálu, který řídí provoz na šumperském nádraží, ale musejí cestující vozit mezi Petrovem nad Desnou a Šumperkem náhradní autobusy.

Na dvou páteřních trasách se přes stávku Českým drahám podařilo zajistit náhradní dopravu. Ze Zábřeha do Olomouce a zpět vyjíždějí autobusy od šesti hodin od rána do osmi do večera vždy každou sudou hodinu. Cesta do krajského města však místo obvyklé půlhodiny až pětačtyřiceti minut trvá hodinu a půl.

Ze Zábřeha do Šumperka i v opačném směru vyjel první autobus v 5.25 hodin a dále jezdí každé dvě hodiny až do půl osmé večer. Odjezd je ze Šumperka vždy v lichou hodinu a 25 minut, ze Zábřeha v lichou hodinu a 35 minut. Náhradní dopravu však využívá jen minimum cestujících.

„Jezdí jen jednotlivci. Vozím tak dva až tři lidi,“ řekl ve čtvrtek ráno řidič náhradního autobusu do Šumperka.

Například poledním spojem do Šumperka dorazil jediný cestující. „Jedu z Otrokovic a na cestě jsem od čtyř hodin od rána. Že jezdí místo některých vlaků autobusy, mi poradili strážníci na nádraží v Olomouci. Dozvěděl jsem se od nich všechny podstatné informace. Stávka ukázala, jak jsou vlaky důležité, pokud cestujete někam dál. Dálkových autobusů totiž jezdí naprosté minimum,“ řekl cestující, který si ale nepřál uvést své jméno.

Ve čtvrtek o půlnoci se vlaky znovu rozjedou. Cestující přesto ještě v pátek 17. června musejí počítat u některých spojů se zpožděním, zejména u dálkových vlaků.

Cestujícím, kteří měli na čtvrtek 16. června zakoupené jízdenky nebo místenky, vrátí dráhy peníze.

„Návratky za úplně nebo částečně nevyužité jízdenky, místenky i příplatky na vlaky, které měly jet v době stávky, budeme provádět beze srážky,“ slíbil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Ve vnitrostátní přepravě budou uznány návratky u jednoduchých i zpátečních jízdenek za obyčejné, zvláštní i zákaznické jízdné, při vracení už odepsaných kilometrů z Kilometrické banky, u skupinových jízdenek, síťových jízdenek ČD Net a u již vyzvednutých jízdenek SporoTiket Česko. Pokud byly tyto jízdenky zakoupeny elektronicky, bude jízdné vráceno na účet, z něhož byly zaplaceny.

Žádnou náhradu naopak nedostanou cestující, kteří využívají traťové jízdenky, jízdenky IN 100 a IN business, případně časové doplatky do první třídy.

„Za jízdné v mezinárodní přepravě návratky uznáme u jízdenek platných na den konání stávky, a to i u nabídek SparNight a EURegio. Návratek nebude uznán jen u jízdenek InterRail. Pokud jsou mezinárodní jízdenky vypsané konkrétně na čtvrtek 16. června, uznáme je i během pátku, a to i v jiném vlaku, než je uvedený na jízdence. Prodloužení platnosti zajistí pokladní nebo průvodčí,“ doplnil Šťáhlavský.

Podle předpisů Evropské unie nemají cestující, kteří se ve čtvrtek 16. června nedostali tam, kam potřebovali, nárok na náhradu škody ani žádné odškodné. Stávka se totiž považuje za zásah vyšší moci.