Zahrádkáři v kolonii U Sanatoria hospodaří pětačtyřicet let. Před sebou mají poslední dvě sezony.

„Na jednu stranu je toto úžasné místo pro stavění, podle mě nejkrásnější lokalita v Šumperku,“ ukazuje Pavel Horák na louku nad Bratrušovskou ulicí a kolonii, v níž obhospodařuje jeden z pozemků.

Zároveň připomíná, že mnoho lidí přijde o místo, kde tráví svůj volný čas.

„Není pravda, že jsou tu převážně staří lidé. Nalevo i napravo od mé zahrádky mám mladé lidi, kteří tu chodí s dětmi. Hledají tu svůj soukromý koutek, kam by mohli z paneláku utéct. Mají tam jeden, dva záhony, trávník, ohniště. Sousedi pode mnou tu jsou každý den,“ popisuje zahrádkář.

„Pak jsou tady důchodci, kteří bydlí v okolních panelácích a domech. Tráví tu svůj každodenní život kromě zimy. Co budou dělat?“ ptá se Pavel Horák.

Ilustrační foto
Sjezdovky v Jeseníkách praskají ve švech, záchranáři řešili desítky úrazů

Nejdřív vybudují sítě

Město Šumperk plánuje využít lokalitu mezi domovem důchodců a výpadovkou na Bratrušov k bydlení. Domy by měly vyrůst i na místě zahrádkářské kolonie a dál směrem na Bratrušov. Samotná kolonie z celé lokality zabírá zhruba třetinu.

„Podle zpracované studie by tam měly vzniknout zhruba čtyři desítky míst pro výstavbu rodinných domů a tři až šest bytových domů,“ sdělil starosta Šumperku Tomáš Spurný.

V letošním a příštím roce bude město v lokalitě projektovat a získávat do vlastnictví potřebné pozemky. Následně vybuduje infrastrukturu a bude moci začít s prodejem pozemků zájemcům.

„Představa města je, že bychom lokalitu inženýrsky připravili, zasíťovali a poté prodávali pozemky pro rodinné domky. Co se týká bytových domů, tam bychom oslovili developery,“ dodal starosta Spurný.

Ples ve stylu 60. let připravili organizátoři ve Svébohově na Zábřežsku. Na chytlavé melodie také v programu několikrát zatančili
Ples lidi vrátil do mládí. Přizpůsobili se garderobou i účesy.

Najít pozemek pro zahrádku? Nic snadného

Pro zahrádkáře, kteří budou chtít ve svých aktivitách pokračovat, nebude úplně snadné najít náhradní pozemek.

„Já už druhý týden rozvěšuji inzeráty po ostatních koloniích ve městě a mám jedinou reakci. Tudy podle mě cesta nevede. Férový přístup by byl, kdyby město poskytlo tři hektary tady kousek za poldrem a kdo by chtěl, mohl by začít zahrádkařit znovu. Podle mě by do toho lidé okolo čtyřiceti let rozhodně šli,“ míní Pavel Horák.

Na území Šumperku se nachází šest dalších zahrádkářských kolonií o celkové výměře dvacet hektarů. Jen ve třech z nich mají lidé smlouvy na dobu neurčitou.