Na předsednickém postu ho nahrazuje šumperská zastupitelka Alena Šmotková (nez.), která již ve správní radě Pontisu působí několik let. Zvolen nyní bude další řadový člen správní rady.

„Může to být někdo z vedení města nebo někdo zvenčí, kdo se orientuje v oblasti sociální politiky. Domnívám se, že kandidátů bude několik,“ řekl ředitel společnosti Pontis Miroslav Adámek.

Obecně prospěšnou společnost založilo město Šumperk v roce 1999. Jejím cílem je poskytovat sociální služby. V současné době provozuje dům pro osamělé rodiče s dětmi v tísni, domy s pečovatelskou službou, informační středisko pro seniory, K- centrum Krédo pro drogově závislé a nízkoprahový klub pro mládež Rachot.

V Pontisu v současnosti pracuje kolem pěti desítek zaměstnanců.

Největší otřes společnost zažila loni, když vyšly najevo velké nesrovnalosti v hospodaření. Jak se později ukázalo, s těmi se Pontis potýkal již několik let, aniž by o tom správní i dozorčí rada měla tušení.

Finanční propad ovšem sanovala šumperské radnice, která své společnosti poskytla injekci ve výši jeden a půl milionu korun. Tehdejší ředitel Pontisu Miroslav Podhajský, který údajně informace o finančních potížích správní radě nesdělil, musel ze svého místa odejít.

To ovšem nebyl jediný skandál, se kterým se společnost potýká. Žalobu na šumperskou radnici, která je zřizovatelem Pontisu, podaly tři desítky seniorů z Domu s pečovatelskou službou Markéta v Temenici.

Důchodci se domáhají vrácení finančního příspěvku určeného na neinvestiční výdaje, který museli při nástupu do domu s pečovatelskou službou složit.

Argumentují především tím, že ostatní nájemníci v podobných zařízeních Pontisu žádné peníze předem skládat nemuseli a ani jim nikdo neřekl, na co byly jejich peníze použity.

Celkem se u všech žalujících seniorů jedná o částku kolem sedm set tisíc korun. Radnice ale žádné peníze vracet nehodlá a trvá na tom, že vybíráním příspěvků žádný zákon neporušila.