Oba vykonávají funkci jako neuvolnění. Karel Crhonek byl zvolen za sociální demokraty a Lucie Michalová za nezávislé sdružení Slovo občana Zábřeha.

„Do doby, než zastupitelstvo kompetence stanoví, za všechno zodpovídám sám. Ale oba místostarostové už pracují, Karel Crhonek si upravil ve škole, kde učí, rozvrh a na radnici je téměř denně. Také Lucie Michalová pracuje,“ řekl starosta František John (KDU-ČSL).

Na stanovení kompetencí podle jeho slov zatím nebyl čas, věc se dostane na jednací stůl v polovině března stejně jako odměny. Na minulém jednání zastupitelé totiž návrh na odměny - 22 tisíc pro Karla Crhonka a 10 tisíc pro Lucii Michalovou - o jeden hlas neschválili. A hlasováním neprošel ani návrh Jiřího Černého (nez.) zkrátit obě částky na polovinu do doby, než se kompetence vyjasní.

„Neuvolněnému místostarostovi nevzniká ze zákona právní nárok na odměnu. Obec mu ji může vyplácet, ale nemusí. Její výši určuje zastupitelstvo, nesmí ale překročit maximální hranici danou nařízením vlády,“ vysvětluje tajemnice zábřežské radnice Jana Krasulová.

Upozorňuje, že podle zákona o obcích může zastupitelstvo místostarostu pověřit úkoly či okruhy působnosti. Není to ale povinnost.

Sousední Mohelnice má jednoho uvolněného místostarostu a jednoho neuvolněného. Oba mají vymezeny oblasti, jimž se věnují. Neuvolněný zástupce Pavel Kuba (ČSSD) za funkci žádnou odměnu nemá, pobírá jen odměnu jako každý člen zastupitelstva (627 korun měsíčně) a radní (1815 korun).

„Už ve volební kampani Pavel Kuba deklaroval, že v případě zvolení nemá potřebu žádnou odměnu brát. Bylo to jeho rozhodnutí. Na radnici je přitom téměř každý den,“ uvedl starosta Mohelnice Aleš Miketa (Věci veřejné).

Loštice mají jednoho neuvolněného místostarostu. Za funkci pobírá odměnu 7100 korun měsíčně.

„Odměna je zcela zasloužená, protože místostarosta má stejné kompetence jako já a v době nepřítomnosti mě plně zastupuje,“ řekl starosta Loštic Ctirad Lolek (nez.).